PARKIET: Kto następny "doważy" Polskę?

Aktualizacja: 06.02.2017 06:00 Publikacja: 17.11.2000 05:13

Choć na razie nie widać gwałtownego wzrostu zainteresowania warszawską giełdą wśród

zagranicznych inwestorów, to jest szansa, że nastawienie wobec Polski będzie się poprawiać.

Zapowiedzią tego będzie podwyższanie udziału polskich akcji w portfelach dużych instytucji.

Ostatnio zrobił to CSFB możliwe, że niebawem uczynią to także inne instytucje. Credit Suisse First Boston zwiększył udział Polski w makroregionalnym portfelu rynków wschodzących. Założono, iż umacniające się euro i taniejąca ropa naftowa (takiego wariantu spodziewa się CSFB) doprowadzą do szybszego wzrostu cen akcji na giełdach w Warszawie, Pradze i Budapeszcie niż w pozostałych krajach makroregionu EBWA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). ? Gospodarki tych państw rzeczywiście bardzo skorzystałyby na takim splocie okoliczności ? mówi Ewa Radkowska, zarządzająca aktywami w ING BSK Asset Management, która jednak dodaje, iż nie oznacza to wcale, że podobnego przebiegu wydarzeń spodziewają się inne wielkie instytucje finansowe.

Nie tylko CSFB lepiej patrzy ostatnio na Polskę. Niedawno zwiększono udział polskich akcji w indeksie IFC Standard & Poor?s, co ? zdaniem niektórych analityków ? przyczyniło się do gwałtownego odbicia cen na GPW na początku tego miesiąca.

? Wydaje mi się, że zainteresowanie Polską jest obecnie znacznie większe niż jeszcze trzy tygodnie temu ? mówi Sławomir Gajewski, doradca inwestycyjny Credit Suisse Asset Management. Według niego, bardzo pozytywnym sygnałem dla rynku byłyby podobne do CSFB decyzje podjęte przez największe światowe instytucje brokerskie (np. ABN Amro, ING Barings, UBS Warburg, Chase Manhattan i Merrill Lynch). ? Niewykluczone że instytucje te również wkrótce zmienią istotnie swoje podejście do Polski ? mówi S. Gajewski. ? Do poprawy wizerunku Polski przyczynił się także ostatni raport Komisji Europejskiej, choć z drugiej strony negatywnie działa sprawa PZU ? dodaje. Więcej w PARKIECIE

GRZEGORZ BRYCKI

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku