W środę uzgodniono szczegóły nowego porozumienia między rządem w Ankarze a MFW. Instytucja ta udzieli Turcji pomocy wynoszącej ponad 10 mld USD w zamian za przyspieszenie przez tamtejsze władze procesu prywatyzacji oraz reformę objętej kryzysem bankowości. Strona turecka otrzyma 7,5 mld USD w ramach krótkoterminowego kredytu, który jest przyznawany państwom będących w sytuacji kryzysowej. Dalsze 2,9 mld USD to środki z uzgodnionej wcześniej pożyczki typu standby. Przedstawiciele funduszu obiecali, że zalecą przekazanie Turcji już w grudniu kwoty 2,8 mld USD, aby zwiększyć płynność na tamtejszym rynku finansowym.

Wiadomość o umowie z MFW poprawiła nastroje na giełdzie stambulskiej, utrwalając wzrost notowań. Po blisko 20-proc. zwyżce indeks ISE National-100 wzrósł dzisiaj o dalsze 8,2%. Do poziomu z 17 listopada, gdy wybuchł kryzys, pozostało więc jeszcze 26%.

Dodatnio na atmosferę wpłynęła zarówno większa niż przypuszczano wartość pomocy zagranicznej, ja też informacja o przejęciu przez agencję rządową kontroli nad dziewiątym pod względem wielkości bankiem tureckim ? Demirbank. Tym samym liczba banków znajdujących się pod zarządem państwowym wzrosła do jedenastu. Oznacza to, że rząd stara się uzdrowić bankowość, ale jednocześnie bierze na siebie znaczne koszty.

A.K. JM PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]