PARKIET: Nowy Rynek na wiosnę

Aktualizacja: 06.02.2017 11:27 Publikacja: 16.12.2000 13:31

Giełda zamierza stworzyć Nowy Rynek wzorowany na francuskim Nouveau Marché lub niemieckim Neuer Markt. Będzie on otwarty na spółki nowych technologii, prowadzące rachunkowość wyłącznie według standardów międzynarodowych ? MSR lub US GAAP.

Pod względem prawnym Nowy Rynek będzie gotowy do uruchomienia wiosną przyszłego roku. ? Byłaby to jedna ze zmian wynikających z nowego określania rynków w znowelizowanej ustawie Prawo o obrocie papierami wartościowymi ? powiedział Piotr Kamiński, wiceprezes GPW, na spotkaniu z dziennikarzami.

Nowy Rynek (nazwa robocza) w nowych zasadach podziału giełdowego parkietu na rynek urzędowy i nieurzędowy znalazłby się, tak jak CeTO, w tym drugim. Jednak firmy obecne na NR mają być zobowiązane do bardziej wyczerpującego informowania na temat swoich perspektyw niż spółki z zaliczonego do urzędowego rynku podstawowego. Raportowane przez nie wyniki powinny być opatrzone szerszym komentarzem odnoszącym się do przyszłości.

? Proponowane rozwiązania nie są niczym nowym na świecie. My, wykorzystując różne elementy, staramy się stworzyć model najodpowiedniejszy dla Polski ? powiedział Piotr Kamiński. Zapewnił jednocześnie, że z przeprowadzonych analiz wynika, że NR powinien się przyjąć w naszym kraju.

Z obecnie notowanych na GPW spółek NR byłby np. dobrym miejscem dla Netii, która teraz zmuszona jest prowadzić rachunkowość według standardów międzynarodowych i polskich. Mógłby się tu odnaleźć również nie notowany jeszcze na giełdzie MCI. Warto tu przypomnieć, że zgodnie z unijnymi dyrektywami od 2005 r. rachunkowość wg MSR będą musiały prowadzić już wszystkie spółki notowane na rynkach urzędowych.

W nowej strukturze zarząd GPW dopuszcza możliwość likwidacji rynku wolnego. Na rynku urzędowym znalazłyby się wówczas wyłącznie rynki podstawowy i równoległy. NR i CeTO będą podporządkowane rynkowi nieurzędowemu.

Dla inwestorów podział ten nie powinien mieć większego znaczenia. Różnica wynika jedynie z faktu, że reguły rynku urzędowego określają rozporządzenia Rady Ministrów, natomiast o zasadach rynku nieurzędowego będą decydowały stworzone przez GPW i CeTO regulaminy. ? Naszym celem jest, by regulamin, który opracujemy dla CeTO, zapewnił bardziej liberalne zasady funkcjonowania Tabeli niż ma to miejsce obecnie pod względem obowiązków informacyjnych i proceduralnych (mniej obszerne prospekty i raporty wyników). Inwestorzy będą musieli sobie zdawać wówczas sprawę z większego ryzyka handlowania na tym rynku. Jednocześnie chcemy, by CeTO było bardziej otwarte na małe i średnie firmy ? mówił wiceprezes GPW.

HALINA KOCHALSKA

[email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku