Euro ma mniej zwolenników niż przeciwników

Aktualizacja: 23.02.2017 00:20 Publikacja: 27.03.2007 08:59

58 proc. Polaków nie chce zamiany złotego na euro - wynika z badań Taylor Nelson Sofres na zlecenie londyńskiego instytutu Open Europe. Za przyjęciem europejskiej waluty opowiada się 32 proc., a 10 proc. Polaków nie ma zdania w tej sprawie.

Wśród obywateli państw należących do Unii Europejskiej, ale niebędących w unii walutowej, Polaków pod względem sceptycyzmu wobec euro wyprzedzają tylko Brytyjczycy, Łotysze, Litwini i Cypryjczycy.

Dlaczego nie chcemy euro? - To prawdopodobnie efekt nagłaśnianej w mediach sprawy podnoszenia cen w sklepach w momencie przechodzenia z waluty narodowej na euro - ocenia Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Z taką opinią zgadza się Konrad Soszyński, analityk Banku Gospodarstwa Krajowego. - Ta obawa jest poniekąd słuszna - dodaje. - Chociaż w tych krajach, które przyjęły euro, inflacja nie rosła, to faktycznie część cen wzrosła. I były to ceny towarów codziennego spożycia, o niskiej cenie jednostkowej - wyjaśnia ekonomista BGK, który niedawno wrócił do Polski z kilkuletniego pobytu w Niemczech.

Bartosz Pawłowski z ING BSK dorzuca, że powodem niechęci Polaków wobec euro może być również lęk przed nieznanym. Jego zdaniem, dotychczas Polacy zbyt mało wiedzą o korzyściach z wejścia do strefy euro, by opowiadać się za przyjęciem wspólnej waluty. Jakie korzyści mogą wchodzić w grę?

- Rzeczą, która najbardziej przemawia do wyobraźni, jest brak kosztów wymiany walut przy wyjeździe do innych państw strefy euro - mówi Pawłowski. Według niego, już ta korzyść zrekompensuje ewentualne podwyżki cen. - Najpoważniejszą zaletą euro z naszego punktu widzenia będzie dostęp polskich instytucji do europejskiego rynku finansowego. - Na sytuację statystycznego Kowalskiego przełoży się to tak, że będzie brał kredyt o niższym oprocentowaniu niż kredyt złotowy, bo stopy w strefie euro są niższe niż w Polsce - wyjaśnia Pawłowski. Dodaje, że stopy w eurolandzie są również bardziej stabilne niż u nas.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego