W obawie przed Pekao
Jak wygląda sytuacja obecnie, nie udało nam się dowiedzieć. Z naszych informacji wynika jednak, że ze współpracy zrezygnowało kolejnych kilkunastu partnerów. Powód? Niepewna przyszłość pod skrzydłami Pekao, do którego sieć franczyzowa ma trafić po podziale Banku BPH. - UniCredit skontaktował się z nami tylko raz, we wrześniu ub.r. Poinformował wówczas jedynie o zamiarze przyłączenia sieci do Pekao. Nie przedstawił natomiast żadnych konkretnych zasad współpracy - usłyszeliśmy od jednego z partnerów. W efekcie bankowi BPH nie tylko ubywa placówek partnerskich, ale w kwietniu z pracy zrezygnował Ryszard Kiewrel, który stworzył tę sieć od podstaw. Przeszedł do Getin Banku, gdzie jego zadaniem jest... budowa sieci placówek franczyzowych.
Euro Bank w spadku po BPH
Podobnie jak specjalista od budowy sieci franczyzowej, celem Getin Banku stały się też placówki BPH. - Nie ukrywam, że znajdzie się u nas miejsce także dla partnerów BPH - zapowiada Ryszard Kiewrel. Getin Bank zacznie sieć partnerską rozwijać po wakacjach. Do końca roku chce uruchomić od 30 do 50 punktów. Getin Bank będzie jednak musiał się pospieszyć, aby uprzedzić konkurencję. Pierwszy punkt franczyzowy Euro Banku, otwarty w Kole, prowadzi już były partner BPH. - Na razie mamy 5 franczyzowych oddziałów. Do końca roku planujemy otwarcie co najmniej 25 kolejnych - mówi Kamil Polikowski, dyrektor ds. sieci franczyzowej Euro Banku. I nie wyklucza, że również część następnych poprowadzą byli współpracownicy BPH. - Obecnie około 20 partnerów BPH z własnej inicjatywy interesuje się naszym programem franczyzowym - dodaje Kamil Polikowski. Partnerzy BPH interesują się też ofertą BZ WBK, którego pierwsze placówki agencyjne właśnie się otwierają. Na pytanie, czy do BZ WBK chcą przejść partnerzy BPH, Grzegorz Adamski z biura prasowego BZ WBK odpowiada nie wprost: - Bank ma bardzo liczne zapytania od osób doświadczonych w prowadzeniu takiego biznesu.
Chętnych do skorzystania z doświadczeń partnerów BPH może być jednak więcej. Obecnie zapanowała moda na tworzenie sieci bankowych placówek nie należących do banków. Obok Euro Banku, Getinu i BZ WBK tworzą je również m.in. ING BSK, Polbank EFG czy AIG. Zwiększenie zasięgu dzięki punktom partnerskim rozważa też BGŻ.