Plaza Centers wypłaci 1/4 zysku

227 mln euro sięgnął ubiegłoroczny zarobek dewelopera. Z tego do inwestorów trafi 57 mln euro. Do fiskusa - prawie nic

Aktualizacja: 28.02.2017 02:19 Publikacja: 28.03.2008 09:29

Dzięki sprzedaży czterech centrów handlowo-rozrywkowych, izraelski deweloper, którego akcje notowane są na głównym rynku London Stock Exchange oraz na GPW w Warszawie, mógł wczoraj pochwalić się rekordowymi wynikami wypracowanymi w 2007 roku.

Ubiegłoroczna sprzedaż Plaza Centers sięgnęła 508 mln euro (około 1,8 mld zł, według obecnego kursu). Zarobek operacyjny przekroczył 218 mln euro (niemal 770 mln zł), a zysk brutto - 227 mln euro (ponad 800 mln zł).

Dlaczego warto mieć

siedzibę w Holandii

Zarobek netto był tylko nieznacznie niższy od zysku przed opodatkowaniem. Kwota należna fiskusowi wyniosła bowiem zaledwie 90 tys. euro. Wynika to z faktu, że siedziba Plaza Centers mieści się w Amsterdamie. Podstawowa stawka podatku dochodowego w Holandii co prawda jest stosunkowo wysoka (25,5 proc.), to jednak zyski kapitałowe zwolnione są z podatku. Tymczasem, sprzedając centra handlowo-rozrywkowe, deweloper sprzedawał de facto udziały w spółkach celowych realizujących te inwestycje. Transakcje były więc zwolnione z opodatkowania.

W minionym roku Plaza Centers ukończyła i sprzedała trzy centra handlowo-rozrywkowe w Polsce (Sosnowiec Plaza, Lublin Plaza i Rybnik Plaza) oraz jeden na Węgrzech (Arena Plaza w Budapeszcie), za które otrzymała łącznie ponad pół miliarda euro. W 2006 roku izraelski deweloper upłynnił tylko jeden projekt. Wyniki osiągnięte w 2007 roku były więc wielokrotnie wyższe od zanotowanych rok wcześniej.

25 proc. na dywidendę

Wypracowanym zarobkiem Plaza Centers zamierza się podzielić z akcjonariuszami. Mordechay Zisser, założyciel i pośrednio największy udziałowiec dewelopera, zapowiedział, że zarząd będzie rekomendować wypłatę dywidendy w łącznej wysokości 57 mln euro, co odpowiada 25 proc. ubiegłorocznego zarobku.

Dywidenda przypadająca na jedną akcję wyniesie zatem około 0,14 GBP (wczoraj na LSE papiery Plaza Centers wyceniono na 2,12 GBP), czyli około 63 groszy (na warszawskim parkiecie za akcje spółki płacono w czwartek po 9,55 zł).

Szefowie izraelskiego dewelopera podkreślają, że nie spoczywają na laurach, a liczba realizowanych projektów bardzo szybko się powiększa (jest ich obecnie trzydzieści). Wskazują, że Plaza Centers wykorzystała już wszystkie pieniądze pozyskane z pierwszej oferty publicznej z listopada 2006 roku (około 243 mln euro), a tylko w 2007 roku zainwestowała łącznie 425 mln euro. Około 265 mln euro pochłonęło finansowanie bieżących inwestycji, około 130 mln euro - nabycie gruntów pod kolejne przedsięwzięcia w regionie, a 30 mln euro kosztowało rozszerzenie działalności w Indiach.

400 mln euro

na nowe projekty

Zarząd Plaza Centers wskazuje, że na realizację kolejnych projektów deweloperskich dysponuje kwotą około 400 mln euro. Pieniądze te pochodzą głównie z lutowej emisji obligacji na rynku izraelskim oraz sprzedaży budapeszteńskiego centrum Arena Plaza.

Rekord trudny do powtórzenia

Gros z obecnie realizowanych inwestycji Plaza Centers będzie kończonych w kolejnych latach, dlatego w tym roku nie należy się spodziewać ustanowienia kolejnego rekordu przez izraelskiego dewelopera. Rezultaty za 2008 rok mogą być dużo skromniejsze od ubiegłorocznych. Spółka nie dokonuje bowiem przeszacowania bilansowej wartości nieruchomości w ciągu roku, a jedynie po ich ukończeniu. Wylicza natomiast rynkową wartość aktywów netto. Podczas pierwszej oferty publicznej wynosiła ona 809 mln euro, w połowie ubiegłego roku - 1,02 mld euro, a na koniec grudnia - 1,06 mld euro, czyli 3,63 euro na akcję (około 12,8 zł, według obecnego kursu).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego