"Wzrost wartości indeksu to efekt zarówno poprawy wskaźnika oceny, o 5,4 pkt, jak i wzrostu wskaźnika prognoz - o 3,4 pkt" - głosi komunikat.
Obecnie skumulowany wskaźnik ocen wynosi 36,4 pkt, a wskaźnik prognoz 47,7 pkt.
"Wzrosła ocena koniunktury dla depozytów bieżących złotowych i dewizowych, spadła natomiast ocena koniunktury dla depozytów terminowych, zarówno złotowych, jak i dewizowych. Wzrosty odnotowuje się na wszystkich rynkach kredytowych: kredytów konsumenckich i mieszkaniowych dla osób prywatnych, złotowych i dewizowych oraz kredytów o wartości powyżej 1 mln euro udzielanych przedsiębiorcom" - czytamy dalej.
W kwietniu wzrosła ocena na rynku akcji, jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych i polis ubezpieczeń na życie. Spadki notuje się natomiast na rynku obligacji oraz w odniesieniu do liczy nowootwieranych rachunków, podano także.
"W warstwie prognostycznej nastąpił wzrost na rynku bieżących depozytów złotowych i dewizowych oraz terminowych depozytów dewizowych. Spadki przewidywane są dla rynków kredytów złotowych, konsumenckich i mieszkaniowych, wzrost natomiast - dla kredytów o wartości do 1 mln euro oraz kredytów dewizowych. Przewiduje się spadek koniunktury na rynku obligacji oraz wzrost na rynku akcji, funduszy inwestycyjnych i polis na życie" - głosi komunikat.