W 2009 r. zakończy się sprzedaż 20 przedsiębiorstw komunikacji samochodowej stanowiących jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.
Z harmonogramu prywatyzacji na lata 2008-2011, przygotowanego przez resort skarbu, wynika, że pod młotek pójdą nie tylko PKS-y, które w całości są własnością państwa. Rząd zamierza także sprzedać wszystkie spółki komunikacji samochodowej z częściowym udziałem Skarbu Państwa. Chodzi o Polbus-PKS we Wrocławiu, PKS Zielona Góra oraz PKS w Przemyślu. Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi również prace mające na celu sprzedaż firm: Veolia Transport Bielsk Podlaski, Veolia Transport Tczew, PKS Nowa Sól i PKS Chojnice.
We wszystkich tych spółkach Skarb Państwa posiada od 49 do prawie 61 proc. udziałów. Pozostałymi udziałowcami są byli i obecni pracownicy tych zakładów. Harmonogram prywatyzacji może się zmienić, jeśli na przykład dojdzie do pogorszenia sytuacji ekonomiczno-finansowej wymienionych przedsiębiorstw, lub gdy pojawią się zainteresowani inwestorzy. Resort skarbu zapowiada, iż wtedy dojdzie do przyspieszenia prywatyzacji. Jednocześnie MSP przyznaje, że silne związki zawodowe w PKS-ach mogą zniechęci inwestorów.
W 2008 r. MSP dokonało już sprzedaży pięciu firm komunikacyjnych, w tym 41,9 proc. akcji spółki Veolia Transport Bieszczady i ponad 42 proc. akcji spółki Veolia Transport Bielsk Podlaski. Z dokumentów przygotowanych dla sejmowej Komisji Infrastruktury, wynika że ekonomiczna pozycja całej branży w ostatnich latach uległa pogorszeniu. W latach 2006-2007 ten sektor transportu był właściwie nierentowny. Dodatni, chociaż niski wynik uzyskało jedynie ok. 40 proc. przedsiębiorstw. Eksperci MSP szacują, że w 2008 r. nastąpi dalsze pogorszenie sytuacji ekonomicznej firm z udziałem państwa, zajmujących się transportem.
Minister skarbu sprawuje nadzór właścicielski nad 70 jednoosobowymi spółkami oraz spółkami z większościowym udziałem Skarbu Państwa, zajmującymi się spedycją, przewozem osób lub towarów. MSP posiada dane o wynikach finansowych 59 z nich.