Mostostal Zabrze: czas na zakupy

Zabrzański holding budowlany planuje przejęcie 4-5 spółek z branży. Szef rady nadzorczej szacuje, że zakupy te pochłoną około 100 mln zł

Aktualizacja: 27.02.2017 14:31 Publikacja: 24.05.2008 10:06

Akwizycje spółek z szeroko rozumianej branży budowlanej i drogowej - to element strategii Mostostalu Zabrze na lata 2008-2010, przyjętej w tym tygodniu przez radę nadzorczą (o jej głównych punktach pisaliśmy w środowym wydaniu). - Zamierzamy przejąć 4-5 firm, które wzmocnią naszą grupę w każdym z trzech głównych obszarów działalności - zapowiada Zbigniew Opach, przewodniczący rady nadzorczej i największy akcjonariusz giełdowej spółki (kontroluje 46,7 proc. akcji). Wspomniane trzy piony działalności holdingu, o których mowa w przyjętej strategii, to montaż i produkcja, budownictwo przemysłowe i ogólne oraz drogownictwo. - Wartość planowanych przejęć wyniesie około 100 mln zł - szacuje Opach.

Szef rady nadzorczej: nowa

emisja nie jest niezbędna

Zdaniem przewodniczącego rady nadzorczej, Mostostal Zabrze jest w stanie sfinansować planowane akwizycje bez konieczności emitowania nowych akcji. - Mamy własne środki, mamy niewykorzystane kredyty, możemy też mieć pieniądze ze sprzedaży akcji własnych - wylicza. Wspomniane akcje to papiery Mostostalu Zabrze (stanowią kilka procent kapitału), które otrzymały jego spółki zależne w ramach układu zawartego przez giełdową spółkę z wierzycielami.

Emisja nowych akcji Mostostalu Zabrze nie jest jednak wykluczona. Jest o niej zresztą mowa w strategii na lata 2008- 2010. Niedawno też giełdowa spółka prowadziła rozmowy z funduszem zarządzanym przez Enterprise Investors, który rozważał wejście do akcjonariatu Mostostalu jako inwestor finansowy. Rozmowy nie przyniosły efektu. Poszło o cenę. - Znamy wartość naszej spółki oraz potencjał jej rozwoju, dlatego oczekujemy odpowiedniej premii wobec bieżącego kursu giełdowego - tłumaczy Zbigniew Opach, zapewniając po raz wtóry, że ze sfinansowaniem planowanych inwestycji Mostostal nie będzie mieć problemów.

Debiuty spółek zależnych

bez pośpiechu

Strategia dla grupy zakłada, że pieniądze z oferty publicznej pozyskają również dwie spółki zależne Mostostalu Zabrze. Na GPW mogą trafić Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych z Katowic. - Gliwicka "Przemysłówka" rozwija się bardzo prężnie, notując kilkudziesięcioprocentowy wzrost przychodów rocznie. Bazując na jej obecnym portfelu zleceń, oczekujemy, że w tym roku jej sprzedaż sięgnie 170-180 mln zł. Z wprowadzeniem jej na GPW zaczekamy jednak na lepszą koniunkturę giełdową. Prawdopodobnie jeszcze ją wzmocnimy - mówi Zbigniew Opach.

Nie należy się też spodziewać szybko wejścia PRInż na giełdowy parkiet. Katowicki holding stał jeszcze niedawno w obliczu upadłości likwidacyjnej. Obecnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu. Zdaniem głównego akcjonariusza Mostostalu Zabrze (i zarazem wierzyciela PRInż), doprowadzenie drogowego holdingu do stanu, który pozwoli mu powrócić do dawnej świetności, zajmie około 1,5 roku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego