Anheuser-Busch na celowniku

Aktualizacja: 27.02.2017 13:37 Publikacja: 26.05.2008 09:07

Belgijski gigant piwny InBev, światowy lider branży, przygotowuje się do przejęcia amerykańskiej spółki Anheuser- -Busch Cos. i zaoferuje za nią 46 miliardów dolarów. Taką informację podały "Financial Times" i "Wall Street Journal", powołując się na nieujawnionych z nazwiska menedżerów i bankowców.

W piątek akcje Anheuser- Busch, producenta piwa Budweiser, podrożały o 7,7 proc. i osiągnęły rekordową cenę 56,61 dolara. W ciągu pięciu lat (do końca kwietnia 2008 roku) kurs tych walorów spadł o 1,4 proc., podczas gdy indeks Standard & Poor?s 500 zyskał w tym czasie 51 proc. Kurs akcji InBev spadł w piątek o 2,9 proc.

Obecnie bardziej niż w przeszłości amerykański browar narażony jest na wrogie przejęcie, gdyż firma zrezygnowała z kluczowych instrumentów obronnych. Jednym z nich była "zatruta pigułka", umożliwiająca akcjonariuszom kupno nowych akcji po niższej cenie, co sprawiało, że atak na tę spółkę stawał się droższy dla potencjalnego napastnika.

Do tej pory co roku wymieniano tylko jedną trzecią rady nadzorczej, co też utrudniało przejęcie kontroli nad Anheuser-Busch, ale począwszy od przyszłego roku to się zmieni i będzie możliwa wymiana całego składu nadzoru.

Według nieoficjalnych informacji, InBev może zaoferować udziałowcom Anheuser-Busch 46 miliardów dolarów, 65 USD za każdy walor. Jeśli Belgowie nie dogadają się z menedżmentem amerykańskiej spółki, wówczas mogą bezpośrednio skierować swoją ofertę do akcjonariuszy. Największym udziałowcem Anheuser-Busch jest brytyjski bank Barclays, który ma 6,1 proc. akcji, zaś Berkshire Hathaway, firma Warrena Buffetta, kontroluje 5-proc. pakiet. Zdaniem Wima Hoste, analityka KBC Securities, połączenie InBev i Anheuser-Busch byłoby bardzo dobrym posunięciem ze względu na zasięg geograficzny obu firm. Anheuser-Busch kontroluje około 50 proc. rynku USA, obecność InBev zaś jest tam mało widoczna.

Wczoraj pojawiły się informacje, że jeśli atak na Anheuser-Busch nie powiedzie się, wówczas InBev może podjąć próbę przejęcia SABMiller, plasującego się w światowej czołówce współwłaściciela Kompanii Piwowarskiej.

bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego