Większy zarobek firm paliwowych

Aktualizacja: 27.02.2017 14:25 Publikacja: 26.05.2008 11:39

Miniony kwartał przyniósł w tym niezbyt licznym, ale za to kluczowym sektorze powtórkę sytuacji z IV kwartału 2007 r. Podczas gdy PGNiG ponownie zanotowało regres 12-miesięcznych zysków (choć niewielki - o 0,7 proc.), to Lotos i PKN Orlen mogły się pochwalić skokiem wyniku netto - odpowiednio o 28 proc. i 24,8 proc. Mniejsza była dynamika zysków na poziomie operacyjnym, na który analitycy zwracają większą uwagę - wyniosła 5,8 proc. dla Lotosu i 7,3 proc. dla Orlenu. W każdym razie nawet zyski operacyjne są w obu koncernach największe od 2006 r. Inwestorzy nie wierzą jednak, że kolejne kwartały przyniosą kontynuację tej pozytywnej tendencji.

Wskaźniki C/Z bliskie 5 sugerują, że rynek oczekuje raczej spadku zysków. Czy mają rację? Rynek paliwowy cechuje się tym, że za sprawą wahań cen ropy i zmieniających się marż trudno na nim o trafne, precyzyjne prognozy. W każdym razie ciekawe jest to, że C/Z dla Lotosu jest niższy niż dla Orlenu, mimo że ten pierwszy koncern może pochwalić się wyższą rentownością na każdym poziomie.

Po raz pierwszy w naszym zestawieniu pojawia się Petrolinvest (wcześniej nie uwzględnialiśmy tej spółki ze względu na brak wystarczająco długiej historii wyników). Również po raz pierwszy firma ta może pochwalić się dodatnim 12-miesięcznym wynikiem netto (1,8 mln zł). Problem w tym, że na poziomie operacyjnym spółka wydobywcza nadal notuje stratę. Co gorsza, strata ta się powiększa (30,2 mln zł wobec 27,6 mln zł po poprzednim kwartale). Można się zastanawiać, na ile efektywnie rynek wycenia poszczególne firmy paliwowe. Kapitalizacja Petrolinvestu stanowi około 40 proc. wartości rynkowej Lotosu, mimo że w przypadku zysku netto relacja ta wynosi zaledwie 0,2 proc., a w przypadku przychodów ze sprzedaży - 1,6 proc. Jednym z powodów, dla których inwestorzy niechętnie spoglądają na akcje Lotosu, jest planowany kosztowny program inwestycyjny.

4 spółki w zestawieniu

4 (100 proc.) spółki zwiększyły przychody netto ze sprzedaży

4 (100 proc.) spółki mają zysk netto

2 (50 proc.) spółki powiększyły zysk netto

Zestawienie uwzględnia spółki:

Lotos, Petrolinvest, PGNiG, PKN Orlen

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego