Miniony kwartał potwierdził niepokojące tendencje w branży, o których pisaliśmy poprzednim razem, podsumowując wyniki finansowe po IV kwartale 2007 r. 12-miesięczny zysk netto wytwórców produktów budowlanych powiększył się symbolicznie - o 0,3 proc. Słabnie dynamika przychodów - tym razem wzrosły o 2,8 proc., wobec 3,2 proc. poprzednim razem i 6,9 proc. po III kwartale 2007 r. Wskaźniki rentowności ROE i ROS są na rekordowo niskich poziomach w okresie, jaki obejmuje nasza analiza. Rentowność sprzedaży to już tylko 7,2 proc., w porównaniu z rekordowymi 11,3 proc. w 2005 r.
Negatywną presję na wyniki branży wywiera kilka czynników. Mocny złoty uderza w dochody eksporterów, ale również na rynku krajowym minęły najwyraźniej czasy bonanzy. Od drugiej połowy ubiegłego roku wyraźnie słabnie dynamika cen produkcji budowlanej. Podczas gdy w sierpniu minionego roku roczne tempo sięgało 9 proc., to od tego czasu nieprzerwanie spada, a w marcu wynosiło 7,1 proc.
Największy "gracz" na rynku produktów budowlanych, Cersanit, który niegdyś zadziwiał długotrwałym wzrostem zysków, tym razem odnotował już szósty raz z rzędu spadek zarobków. Jego 12-miesięczny zysk netto jest najmniejszy od II kwartału 2005 r., w porównaniu zaś z rekordowym III kwartałem 2006 r. stopniał o 31 proc.
Znaleźć można jednak kilka spółek, które nie poddają się niekorzystnym tendencjom. Najszybszą poprawą wyników cechują się: Ceramika Nowa Gala, FAM, Mercor i Opoczno.
21 spółek w zestawieniu