Grupa Lotos utonęła w kredytowych papierach

Od co najmniej roku Grupa Lotos przekonuje, że oto już wkrótce zamknie finansowanie dla programu rozbudowy rafinerii. Dziś poznamy zapewne kolejny termin podpisania umów kredytowych

Aktualizacja: 27.02.2017 13:46 Publikacja: 28.05.2008 07:37

Początkowo finansowanie lotosowskiego Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (dziś nosi nazwę 10 +) miało być uzgodnione i dopięte na początku zeszłego roku. Celem inwestycji prowadzonych w ramach tego programu ma być przede wszystkim zwiększenie do 2012 r. mocy przerobowych rafinerii z obecnych 6 mln do 10,5 mln ton ropy rocznie. Łączna wartość projektu to około 5,6 mld zł. Mijały kolejne miesiące, a przedstawiciele spółki podawali coraz to nowsze terminy zawarcia umów kredytowych. Ostatnia wersja jest taka, że Grupa Lotos chce ostatecznie zamknąć kwestię finansowania programu w tym miesiącu, choć umowy mogą być zawarte nieco później. Kiedy? Tego na razie nie wiadomo. Być może dowiemy się dzisiaj.

30 stron umowy

Wiadomo natomiast, że paliwowy koncern zadłuży się nie w kilku, ale aż w kilkunastu instytucjach finansowych. Pożyczyć ma od nich łącznie 1,75 mld USD (prawie 3,8 mld zł). Właśnie liczbą przyszłych kredytodawców rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz tłumaczy poślizg w zamknięciu finansowania. - Stronami umów będzie łącznie około 30 podmiotów. Chodzi bowiem nie tylko o banki, ale także o firmy doradcze - wyjaśnił Zachowicz. - Do każdej dwustronnej umowy jest ponadto kilkanaście załączników. To gigantyczna masa dokumentów - dodał.

Bez noża na gardle

Rzecznik zapewnił, że mimo opóźnień inwestycja jest całkowicie bezpieczna pod względem finansowania. Firma ma wystarczające fundusze własne, a ponadto w grudniu zeszłego roku zaciągnęła od konsorcjum czterech banków: Pekao, PKO BP, BRE Banku i Rabobanku Polska pożyczkę w wysokości 400 mln USD (ponad 860 mln zł).

Zdaniem Kamila Kliszcza, analityka z Domu Inwestycyjnego BRE Banku, zasadniczą przyczyną poślizgów w finalizowaniu spraw kredytowych Lotosu jest jednak sytuacja na światowych rynkach długu, u podstaw której leży kryzys hipoteczny za oceanem. - Awersja do ryzyka wzrosła, przez co negocjacje, szczególnie dotyczące finansowania dużych ambitnych projektów, stały się znacznie trudniejsze - twierdzi analityk. Według niego, być może spółka chciała zaczekać na ustabilizowanie się sytuacji, ale taki scenariusz się nie ziścił. - Rozłożenie ryzyka na kilkunastu kredytodawców może być korzystne i dla banków, i dla Lotosu - uważa Kliszcz. Być może firmie uda się w przypadku mniejszych, a przez to mniej ryzykownych dla banków kredytów wynegocjować lepsze warunki.

Cezary Stypułkowski

JP Morgan

Sytuacja na światowych rynkach długu w ciągu ostatniego roku

zmieniła się w sposób dramatyczny. Jeśli ktoś chciał w pierwszej połowie 2007 r. zaciągnąć kredyt w wysokości np. 2 mld euro, banki tylko czekały na gest z jego strony. Dziś to się skończyło. Dostępność do funduszy na rynku długu jest znacznie mniejsza, a przez to warunki zadłużenia mniej korzystne niż przed rokiem.

Jakie są perspektywy? Na rynku widać już pierwsze przejawy poprawy sytuacji. W pierwszej kolejności na lepsze warunki kredytowania liczyć będą mogli tzw. suwerenni emitenci (m.in. rządy państw). Prawdopodobnie więc projekty tego typu, co Program 10 + Grupy Lotos, będą finansowane na nieco gorszych warunkach, niż pierwotnie zakładano.

Olechnowicz

o finansowaniu

15 V 2007 r.

Finansowanie Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (obecnie Program 10+) ma być

zamknięte do końca III kwartału.

21 VI 2007 r.

Myślę, że w październiku-listopadzie będziemy mieli dopięte

finansowanie projektu PKRT.

10 X 2007 r.

W grudniu będzie zamknięty pakiet finansowy na całość finansowania Programu 10+.

5 XII 2007 r.

Kontrakt na finansowanie części inwestycyjnej programu będziemy mogli podpisać po walnym

zgromadzeniu, które odbędzie się w II połowie stycznia 2008 r.20 III 2008 r.

Sądzę, że umowy kredytowe, zamykające pakiet finansowania Programu 10+, zawrzemy w kwietniu.

5 V 2008 r.

Grupa Lotos podpisze umowy

kredytowe pod koniec maja.

15 V 2008 r.

Finansowanie Programu 10+ w całości powinno zostać zamknięte przed końcem maja. Nie oznacza to jednak, że w maju podpisana

zostanie umowa kredytowa.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego