Kernel cieszy się, że znikają limity na eksport

Ukraiński rząd postanowił ulżyć producentom płodów rolnych. Wkrótce zlikwidowane zostaną ograniczenia w sprzedaży za granicę zbóż i oleju słonecznikowego

Aktualizacja: 27.02.2017 13:29 Publikacja: 29.05.2008 08:08

Kernel, ukraiński producent oleju słonecznikowego, może skorzystać na zniesieniu limitów w eksporcie produktów rolnych. Nie minął tydzień od decyzji Kijowa o zniesieniu ograniczeń w wywozie zbóż, a już zanosi się na to, że znikną restrykcje związane z eksportem oleju słonecznikowego.

Bez limitów w eksporcie

Do 1 września limit sprzedaży oleju za granicę wynosi 300 tysięcy ton. Lwia część tej sumy została przyznana Kernel Trade, spółce zależnej koncernu notowanego na GPW i jego głównemu konkurentowi - firmie Bunge. Ukraiński rząd poważnie zastanawia się nad zniesieniem limitów. - Likwidacja tych ograniczeń byłaby bardzo pozytywnym sygnałem dla uczestników rynku - mówi nam Natalia Chwostowa, odpowiedzialna w Kernelu za kontakty z prasą. Jak tłumaczy Chwostowa, ukraińskiemu koncernowi na razie wystarczają przyznane przez rząd limity. Tego nie mogą powiedzieć inne spółki z branży, które nieoficjalnie skarżą się na to, że większość kwot na wywóz olejów otrzymali właśnie Kernel i Bunge.

Wydarzenia ostatnich tygodni pokazują, że Kernel ma dobre relacje z władzami nie tylko w kwestii limitów. W połowie miesiąca tamtejszy urząd antymonopolowy znacząco zmniejszył grzywnę nałożoną na Kernela za zawyżanie cen na butelkowany olej słonecznikowy. Kara zamiast 60 mln hrywien (27 mln zł) wyniosła 1 mln hrywien (450 tys. zł). Jednak trudno dziwić się dobrym kontaktom Kernela z urzędnikami, jeśli sam prezes i główny akcjonariusz spółki jest parlamentarzystą z ramienia rządzącego Bloku Julii Tymoszenko. Mimo tych doniesień Andriej Wieriewskij, szef rolniczego holdingu, mówi, że koncentruje się na biznesie, a nie na polityce.

Niedawno prezes rolniczego koncernu zapowiedział, że prowadzone są negocjacje w sprawie zakupu znaczącego podmiotu na Ukrainie.

Szykuje się duże przejęcie

Przejęcie może zostać domknięte w sierpniu. - Na razie nie możemy zdradzać szczegółów dotyczących tej transakcji - tłumaczy nam Natalia Chwostowa. Wiadomo jedynie, że na samą działalność rolniczą Kernel zamierza wyłożyć w tym roku 170 mln USD (357 mln zł). To element strategii ukraińskiego producenta i dystrybutora oleju słonecznikowego oraz zbóż, która zakłada rozwój rolniczego segmentu biznesu.

Właśnie z tymi planami związana była szybko zorganizowana emisja akcji na początku marca, z której spółka pozyskała około 190 mln zł. Jeszcze przed debiutem na GPW firma dysponowała około 30 tys. hektarów ziemi. W tym roku Kernel informował już o podpisaniu wstępnych umów z firmami rolniczymi, które dysponują 26 tys. ha gruntów w formie wieloletniej dzierżawy.

Brak limitów pomaga kursowi

Wczoraj kurs Kernela wzrósł o 4,68 proc., przy obrotach o wartości 19,6 mln zł. Inwestorzy zapewne zareagowali na decyzję Kijowa odnośnie do limitów i na zapowiedź przejęcia. Emocji wśród giełdowych graczy nie wywołały zaś marcowe i majowe decyzje urzędu antymonopolowego dotyczące spółki.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego