"Decyzję będziemy chcieli podjąć do końca czerwca" - powiedział Dobrut dziennikarzom po ZWZ spółki. Dodał, że analiza opłacalności tej inwestycji będzie gotowa w połowie czerwca.
"Jeśli analiza wykaże zasadność tej inwestycji, będziemy zmierzali do podjęcia decyzji na ?tak'" - podkreślił wiceprezes. Zaznaczył, że od momentu, kiedy została podjęta decyzja wstępna o budowie kopalni, znacząco zmieniły się koszty budowy, ale z drugiej strony - pojawiła się możliwość uzyskania dużo wyższych przychodów z tytułu sprzedaży ropy i gazu.
PGNiG wystąpiło do firm, które złożyły oferty na budowę kopalni, o przedłużenie ich ważności o dwa miesiące, tak aby obowiązywały one do początku sierpnia, powiedział też Dobrut.
PGNiG otrzymało w marcu br. dwie oferty - złożoną przez PBG wraz z włoską firmą Technip KTI i kanadyjską Thermo Design Engineering (ok. 1,4 mld zł), oraz tarnowska Grupa Control Process wspierana przez amerykańskiego Mavericka (ok. 1,6 mld zł). PBG zaproponowało 56-miesięczny termin realizacji, a konkurent - 54 miesiące. Pierwotnie PGNiG zakładało na tę inwestycję środki w wysokości ponad 740 mln zł.
Dobrut powiedział, że budowa potrwałaby 4-5 lat. Dzięki temu projektowi wydobycie ropy przez spółkę ma wzrosnąć do 1,1 mln ton/ rocznie.