W latach 2008-2011 Skarb Państwa chce sprywatyzować 47 spółek przemysłu rolno-spożywczego. Dla niektórych przedsiębiorstw to ostatni dzwonek na znalezienie inwestora, bowiem znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.
Ministerstwo Skarbu Państwa do końca 2009 r. zamierza zakończyć prywatyzację 24 spółek zajmujących się przetwórstwem rolnym lub hodowlą. Aktualnie prowadzone są procesy prywatyzacyjne w 11 z nich. Pozostałymi resort skarbu zajmie się w II połowie 2008 r. lub najpóźniej w I kwartale 2009 r.
Prywatyzację utrudnia fatalna kondycja finansowa oferowanych do sprzedaży podmiotów - wynika z informacji przekazanych przez resort Aleksandra Grada sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dlatego MSP uważa, że istnieje konieczność szybkiego dokapitalizowania tych podmiotów.
- W najgorszej kondycji jest przemysł spirytusowy - powiedziała wiceminister skarbu, Joanna Schmid. Jej zdaniem, dojdzie do upadłości większości podmiotów z tego sektora. Wiceminister poinformowała także, że niepowodzeniem zakończyły się przygotowania do prywatyzacji Zakładów Mięsnych Płock. - Potencjalny inwestor nie złożył oferty w wymaganym terminie, więc 29 lutego zarząd spółki złożył w sądzie wniosek o upadłość - powiedziała Schmid. Dodała jednak, że są też pozytywne przykłady. - Zakładami Tytoniowymi w Lublinie jest poważnie zainteresowana firma Biosyntec z siedzibą w Paryżu - stwierdziła wiceminister.
Skarb Państwa posiada