Tatra jedzie na giełdę

Aktualizacja: 27.02.2017 13:57 Publikacja: 30.05.2008 08:45

Tatra, jeden z największych czeskich producentów ciężarówek, wybiera się na giełdę. To dobra wiadomość m. in. dla praskiej giełdy, która z debiutami jest na bakier.

Władze koncernu poważnie myślą o ofercie publicznej na praskim parkiecie - donosi czeski portal E15. Ronald Adamse, prezes Tatry, potwierdza, że właściciele spółki planują wprowadzenie firmy na giełdę, ale prawdopodobnie jeszcze nie w tym roku. Akcje czeskiego przedsiębiorstwa przed paroma laty znajdowały się już w publicznym obrocie - w pozagiełdowym rynku RM - System.

Władze producenta ciężarówek milczą na razie na temat rozmiarów oferty publicznej. Wiadomo jedynie, że środki miałyby pójść na zwiększenie mocy produkcyjnych. Obecnie Tatra jest wyceniana przez analityków na około 10 mld koron (blisko 1,3 mld złotych). Taka wycena to spory powód do radości dla głównego udziałowca koncernu. Tatra Holding, kontrolowana przez KBC Private Equity, dwa lata temu kupiła od amerykańskiego koncernu Terex Corporation 81-proc. pakiet spółki zaledwie za 600 mln koron.

Dynamicznie rosnąca wartość czeskiego koncernu to m.in. efekt świetnych wyników finansowych za ostatni rok. W ubiegłym roku koncern zarobił 901 milion koron (117 mln zł), aż o 245 proc. więcej niż w poprzednim okresie. Taki wynik udało się osiągnąć przy obrotach rzędu 8,38 mld koron (1 mld zł).

Tatra to spadkobierca najstarszej fabryki samochodów osobowych w Europie. Przed wojną zakłady w Koprivnicach specjalizowały się w produkcji luksusowych modeli. Teraz głównym przedmiotem ich działalności jest produkcja ciężarówek, szczególnie na zlecenie wojska oraz części zamiennych do pojazdów.

Zapowiedzi Tatry dotyczące debiutu giełdowego na pewno poprawią humor Petrowi Koblicowi, prezesowi praskiego parkietu. W ubiegłym roku szef tamtejszej giełdy liczył na pięć debiutów. Tymczasem na czeskiej platformie pojawiły się wówczas tylko dwie nowe firmy - AAA Auto, sieć komisów samochodowych i deweloper VGP.

W tym roku ofertę publiczną w Czechach przeprowadził na razie koncern New World Resources, zajmujący się wydobyciem węgla kamiennego. Górniczy holding zadebiutował również w Warszawie i Londynie.

Koblic liczy, że węglowa oferta zachęci inne spółki do szukania kapitału na giełdzie. - W Czechach mamy obecnie co najmniej 10-15 firm, które są na różnych etapach przygotowań do wprowadzenia swoich akcji na nasz parkiet - twierdzi prezes praskiej platformy.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego