Pozycja BP zagrożona

Aktualizacja: 27.02.2017 11:52 Publikacja: 17.06.2008 09:16

Nad interesami British Petroleum w Rosji zbierają się czarne chmury. Rosyjscy akcjonariusze paliwowego koncernu TNK-BP obarczyli Brytyjczyków winą za kiepskie wyniki finansowe i skierowali przeciwko nim sprawę do sądu. Nasilają się spekulacje, że udziały brytyjsko-rosyjskiej spółki kupi Gazprom.

Konflikt w TNK-BP zaostrzył się po tym, jak jego akcjonariusze Wiktor Wekselberg, Michaił Fridman oraz Leonard Bławatnik zaproponowali wymianę udziałów koncernu na 7,6-proc. pakiet giganta z Wysp. Tym samym rosyjscy miliarderzy po

raz pierwszy oficjalnie przyznali, że są gotowi sprzedać udziały. Jednak rozmowy miliarderów z Brytyjczykami zakończyły się fiaskiem.

Z kolei przedstawiciele BP uważają, że ich rosyjscy partnerzy chcą przejąć kontrolę nad TNK-BP. To według Brytyjczyków jest powodem żądań dotyczących zmiany zarządu spółki. Rosjanie chcą ustąpienia Roberta Dudleya ze stanowiska prezesa koncernu. Ponadto grupa miliarderów twierdzi, że w TNK-BP pracuje zbyt dużo zagranicznych menedżerów.

Sytuację Brytyjczyków pogarszają kiepskie relację z Kremlem. Urzędnicy złożyli zawiadomienie w prokuraturze o przestępstwach podatkowych dokonanych w latach 2001-2003 przez menedżerów jednej z firm naftowych. Wśród podejrzanych może być sam Robert Dudley, który na początku miesiąca był przesłuchiwany przez policję.

Czy całe zamieszanie wykorzysta Gazprom? Przedstawiciele koncernu twierdzą, że nie prowadzą negocjacji w sprawie zakupu udziałów w TNK-BP. - Jeśli spółka będzie na sprzedaż, to rozważymy jej przejęcie - wypowiadają się władze gazowego giganta.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego