Ceny kukurydzy biją rekordy po powodzi w USA

Kukurydza jest rekordowo droga na giełdzie w Chicago, co zwiększa presję inflacyjną i grozi podwyżką stóp

Aktualizacja: 27.02.2017 11:52 Publikacja: 17.06.2008 09:25

Cena kukurydzy w poniedziałek odnotowała kolejny rekord na poziomie zbliżonym do 8 dolarów za buszel (25,4 kg). Zboże to w ciągu dwóch tygodni zdrożało o 33 proc., a od połowy czerwca zeszłego roku jego cena wzrosła o 86 proc.

Przyczyną tak drastycznej zwyżki cen kukurydzy jest największa od 15 lat powódź na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Szkody wyrządzone przez żywioł mogą sięgnąć setek milionów dolarów - wynika z danych Krajowego Urzędu Meteorologicznego. Departament Rolnictwa szacuje, że zapasy kukurydzy w Stanach spadną o 53 proc. i przed przyszłorocznymi zbiorami będą najmniejsze od 13 lat.

Zagrożona równowaga

Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem i eksporterem kukurydzy i dlatego skutki tej katastrofalnej powodzi mogą jeszcze bardziej zachwiać równowagą na globalnym rynku żywnościowym. Równowaga ta i tak jest poważnie naruszona przez gwałtowny wzrost zużycia zbóż do produkcji biopaliw i na pasze dla trzody chlewnej. Wzmożony popyt na biopaliwa to skutek rekordowych cen ropy naftowej, a pasz zużywają coraz więcej kraje azjatyckie, zwłaszcza Chiny i Indie, bo szybko bogacący się ich mieszkańcy jedzą coraz więcej mięsa.

Drożeje nie tylko kukurydza, ale rekordy biły już w tym roku również pszenica, ryż i soja. Razem z najdroższą w dziejach ropą naftową winduje to inflację, zmuszając banki centralne do podnoszenia stóp procentowych i to akurat w sytuacji, gdy i tak tempo wzrostu gospodarczego spada.

Inflacja groźniejsza

od blokady kredytowej

Obradujący w miniony weekend w Osace ministrowie finansów G-8 uznali, że teraz największym zagrożeniem dla światowej gospodarki nie jest już blokada kredytowa spowodowana przez załamanie na amerykańskim rynku hipotecznym, ale właśnie galopujące ceny paliw i żywności. - Presja inflacyjna wzrasta na całym świecie. Zmniejsza budżety gospodarstw domowych, zwłaszcza najbiedniejszych, i negatywnie wpływa na zyski spółek - uważa David Cohen, szef działu prognoz dla azjatyckicj gospodarki w singapurskiej firmie analitycznej Action Economics.

Protesty w Argentynie

Kukurydza zdrożała wczoraj o ponad 3,5 proc. także dlatego, że nasiliły się protesty farmerów w Argentynie, która jest drugim po USA eksporterem tego zboża na świecie i trzecim eksporterem soi. Farmerzy protestują przeciwko podniesieniu podatków eksportowych i grożą wstrzymaniem dostaw, a także blokadami dróg.

Zdaniem Petera Brabeck-Letmathe?a, prezesa największej na świecie spółki spożywczej Nestle, do windowania cen żywności walnie przyczyniają się właśnie rządy zachęcając do produkcji biopaliw, gromadząc zapasy i ograniczając eksport. Przy takiej polityce i przy stale rosnącym popycie na kontynencie azjatyckim ceny żywności będą wysokie. Już powoduje to najwyższą od 16 lat inflację w strefie euro i sprawia, że podwyżki stóp procentowych są nieuniknione.

Ropa naftowa najdroższa w dziejach

Za baryłkę ropy naftowej na nowojorskiej giełdzie płacono wczoraj 139,89 USD, najwięcej w historii. Rekord ceny tego surowca, 139,32 USD, padł również na londyńskiej ICE. Przy tak nerwowym jak obecnie rynku wystarczyła dosłownie iskra, by ceny wzrosły o ponad 3 proc. Ropa gwałtownie zdrożała, gdy na giełdy dotarła wiadomość o wstrzymaniu dostaw z norweskiego pola Oseberg, gdzie wybuchł pożar w rozdzielni energetycznej jednej z platform wiertniczych. Pole to eksploatuje spółka StatoilHydro i wydobywa z niego 150 tys. baryłek dziennie. Ropa zdrożała wczoraj także dlatego, że ponownie zaczął spadać kurs dolara w stosunku do euro i jena.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego