Reforma finansów niemal dopięta

Aktualizacja: 26.02.2017 16:09 Publikacja: 08.08.2008 10:13

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów ostatecznie zakończyć powinno prace nad nową ustawą o finansach publicznych. Z informacji "Parkietu" wynika, że w poniedziałek szef resortu Jan Vincent-Rostowski ma się spotkać z premierem, by ustalić główne punkty reformy.

Najważniejszą modyfikacją w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów jest wprowadzenie promes. Chodzi o to, aby większa część wydatków rozpisywana była na kilka lat. Na podstawie promes dysponenci środków mogliby rozpisywać przetargi na kolejne lata, nie czekając na konkretny zapis w ustawie budżetowej. Obecnie stosowane planowanie jednoroczne utrudnia przygotowanie prac inwestycyjnych dotyczących dużych projektów.

Obowiązująca ustawa o finansach publicznych zezwala już na uchwalanie tzw. programów wieloletnich. Praktyka jednak pokazała, że w większości przypadków taka forma finansowania jest nieefektywna. Realizacja części projektów - np. szpitali klinicznych - trwa już kilkanaście lat i nic nie wskazuje, aby się szybko zakończyła.

Promesy zmienić mają także tempo wydatkowania. MF nie podoba się, że zazwyczaj większość środków z budżetu wykorzystywana jest pod koniec roku - aby nie przepadła. Możliwość zaplanowania wydatków w dłuższym horyzoncie ma to zmienić.

Oprócz tego resort zamierza zlikwidować gospodarstwa pomocnicze, a także zmienić przepisy dotyczące finansowania agencji rządowych. Zmienić się ma także sposób księgowania funduszy unijnych w budżecie.

MF przeprowadziło już nieoficjalne konsultacje projektu w innych resortach. - Nie zgłoszono uwag, które mogłyby wpłynąć na zablokowanie prac nad ustawą - komentuje wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego