TVN na topie, Agora w tyle

Aktualizacja: 26.02.2017 14:54 Publikacja: 25.08.2008 11:05

W branży trwa dobra koniunktura. 15,2 proc. wzrostu łącznego 12-miesięcznego zysku netto to tempo jedno z najszybszych wśród wszystkich zestawionych przez nas sektorów. Korzystnie o kondycji branży świadczą również inne statystyki - rosną wskaźniki rentowności (marża operacyjna sięgnęła rekordowego poziomu 21,7 proc.). Wszystkie spółki mogą pochwalić się zyskiem, a ponad połowa z nich zwiększyła zarobek.

Największy kwotowo wzrost zysku netto zanotował TVN - o 68,8 mln zł (26,5 proc.). Jest to na tyle duża suma, że gdyby ją pominąć w analizie całej branży, to okazałoby się, że łączny zysk zamiast wzrosnąć, zmalał o symboliczne 0,1 proc.

Z drugiej strony błędny byłby wysnuty tylko na tej podstawie wniosek, że operator telewizyjny jest jedyną spółką z sektora mediów, która spełnia oczekiwania inwestorów. Wręcz przeciwnie, wzrostem zysków lub zamianą straty na zysk pochwalić się mogły również: Bankier, Muza, Point Group i WSiP.

Wytłumaczeniem tego pozornego paradoksu są wyniki finansowe Agory, które tym razem mocno rozczarowały rynek. 12-miesięczny zysk netto wydawcy "Gazety Wyborczej" stopniał o 11,3 mln zł (10,8 proc.). Jest to pierwszy taki przypadek od III kwartału 2006 r. Niepokojące może być to, że jeśli w przeszłości zarobki Agory zaczynały maleć, to tendencja ta kontynuowana była przez kolejne trzy-cztery kwartały. Uwagę zwraca symboliczny wzrost przychodów spółki - zaledwie o 0,8 proc. Z tego powodu Agora pod względem wielkości sprzedaży (1,29 mld zł) coraz bardziej ustępuje miejsca TVN (1,77 mld zł).

7 spółek w zestawieniu

6 (86 proc.) spółek zwiększyło przychody netto ze sprzedaży

7 (100 proc.) spółek ma zysk netto

4 (57 proc.) spółki powiększyły zysk netto

Zestawienie uwzględnia spółki:

Agora, ATM Grupa, Bankier, Muza, Point Group, TVN, WSiP

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego