W odwiertach są ropa i gaz

Aktualizacja: 26.02.2017 14:22 Publikacja: 29.08.2008 04:47

Kolejne odwierty, jakie prowadzi w Kazachstanie Petrol-

invest - jedyna polska spółka poszukiwawczo-wydobywcza notowana na GPW - dają bardzo obiecujące efekty - twierdzi jej prezes Paweł Gricuk. Chodzi o badania na terenie należących do tego przedsiębiorstwa koncesji BMB Munai oraz OTG.

W pierwszym przypadku tzw. opróbowanie (czyli specjalistyczne badanie pojedynczej warstwy geologicznej) tylko jednego, najgłębszego poziomu dało rezultat w postaci przepływu, w którym stwierdzono 400 baryłek ropy naftowej na dobę. Podobne analizy mają być przeprowadzone jeszcze na kolejnych ośmiu poziomach. - Chcemy to zrobić w ciągu najbliższego 1-1,5 miesiąca - powiedział Gricuk. Wtedy spółka ma opublikować łączny raport na ten temat. Następnie niezależna firma audytorska McDaniels określi tzw. potwierdzone zasoby ropy naftowej w tym miejscu.

Z kolei w odwiercie K3, na terenie koncesji OTG stwierdzono obecność gazu ziemnego. To jeden z najgłębszych odwiertów poszukiwawczych w Kazachstanie. Teraz ma 6,74 km głębokości, a docelowo ma sięgnąć 6,9 km.

- Zakończenie wierceń w tym miejscu planujemy za około dwa miesiące - powiedział nam prezes Petrolinvestu. I w tym przypadku następnym krokiem będzie ekspertyza dokonana przez niezależną firmę.

Polska spółka poszukiwawczo-wydobywcza prowadzi także kolejne badania sejsmiczne na obszarze koncesji Żubantam oraz Shyrak. W opinii Gricuka są one na tyle obiecujące, że specjaliści z McDanielsa będą mogli niedługo zweryfikować dotychczasowe dane, dotyczące tzw. perspektywicznych zasobów znajdujących się tam złóż ropy i gazu.

5 września odbędzie się WZA Petrolinvestu, po którym istotnie zmieni się skład akcjonariatu spółki. Jak wyliczył prezes Gricuk, inwestorzy z Kazachstanu dysponować będą około 42 proc. akcji, a udział Ryszarda Krauzego i Prokomu Investments spadnie do około 25 proc.

Wczoraj na zamknięciu GPW akcje Petrolinvestu podrożały o 0,67 proc., do 150 zł.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego