Prawie jak 79 lat temu

Aktualizacja: 27.02.2017 05:41 Publikacja: 25.10.2008 14:52

Fakt, że piątkowa sesja wypadała w 79. rocznicę początku krachu na Wall Street, wzmagał obawy co do jej przebiegu. Były słuszne. Najpierw załamała się Azja, Nikkei 225 spadł o 9,6 proc. Potem wyprzedaż przelała się przez Europę. Tutaj spadki sięgały 10 proc. Na sam

koniec na 6-proc. minusie otworzyły się rynki w Nowym Jorku.

Wyprzedaży na światowych rynkach akcji nie da się nazwać inaczej niż paniką i pod tym względem sytuacja nie różni się od obserwowanej w 1929 r., mimo że wtedy indeksy spadały mocniej niż teraz. W piątek wyprzedaż sprowokowały m.in. bardzo słabe dane dotyczące gospodarki brytyjskiej, która oficjalnie znalazła się już w recesji. W strefie euro spadły znów wskaźniki koniunktury w sektorze usług i przemyśle. Jedynie z rynku nieruchomości w USA napłynęły lepsze wieści - sprzedaż coraz tańszych domów lekko wzrosła. Na koniec spadki na głównych rynkach zachodnioeuropejskich udało się zredukować do 4-6 proc. Za Atlantykiem giełdy także lekko odbiły od minimów osiągniętych tuż po starcie handlu.

Spadkom przewodziły w piątek koncerny motoryzacyjne i naftowe. Te pierwsze drastycznie tną produkcję i prognozy. Walory Toyoty na giełdzie w Tokio spadły o ponad 5 proc., akcje PSA Peugeot Citroen w Paryżu taniały nawet o 16 proc. Volvo, ze względu na słabe widoki dla rynku ciężarówek, tąpnęło w notowaniach o 17 proc.

Z kolei koncernom naftowym wybitnie nie sprzyja wyprzedaż ropy. Nie zdołała jej w piątek powstrzymać decyzja OPEC o ograni-

czeniu kwot wydobycia. Po prawie 5-proc. spadku baryłka kosztowała już tylko 63 USD, a ceny akcji Totala, Shella, a na rynku nowojorskim koncernów Exxon Mobil i Chevron także leciały ostro w dół.

Trwała też wyprzedaż firm z branży IT, jednej z najbardziej podatnych na wahania koniunktury gospodarczej. Regres widać po koreańskim Samsungu, którego zysk spadł w ostatnim kwartale najmocniej od trzech lat. Na Wall Street te złe wieści zdołowały o 8 proc. kurs Intela i nieco mniej kurs Apple.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego