W poprzedniej, lipcowej analizie poświęconej producentom dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku wskazywaliśmy, że część spółek ma problemy z utrzymaniem przyzwoitej płynności finansowej i ugina się pod ciężarem długów. Niestety, wnioski te pozostają aktualne. W przypadku siedmiu firm zadłużenie przekracza połowę sumy bilansowej, a w trzech jest nawet większe niż 60 proc.
W czasach kryzysu zaufania na rynkach kredytowych, rosnących kosztów finansowania (3-miesięczna stawka Wibor zbliża się do 7 proc.) i zaostrzania wymogów przez banki, duża dźwignia finansowa (jaka wynika z dużego zadłużenia) może stać się przekleństwem, a nie atutem. Przykładowo: w przypadku posiłkującej się zadłużeniem Amiki koszty finansowe netto (różnica między kosztami i przychodami finansowymi) "pożarły" w minionych czterech kwartałach 60 proc. zysku operacyjnego (w samym II kwartale koszty te były trzy razy wyższe niż wynik operacyjny).
O ile Amica radzi sobie jednak z płynnością finansową (tak przynajmniej wynika ze wskaźnika bieżącej płynności, który przekracza zwyczajowo przyjęty poziom 1,2), to tego samego nie można powiedzieć o kilku innych spółkach. Niepokojąco niska jest np. płynność Ireny. Co prawda, w ostatnich trzech latach wskaźnik zdolności spłaty zobowiązań dla tej spółki był jeszcze niższy niż obecnie (wynosi 0,87), to jednak nigdy tak duże nie było zadłużenie firmy, które rośnie systematycznie z kwartału na kwartał.
Do tego dochodzą problemy z rentownością, które trapią nie tylko te przedsiębiorstwa z branży, które borykają się z dużymi długami. Sześć spółek (czyli 40 proc.) nie może pochwalić się zyskiem netto w kolejnych czterech kwartałach. W kolejnych dwóch przedsiębiorstwach rentowność sprzedaży nie przekracza 2 proc., co oznacza, że grozić im może szybkie zejście pod kreskę. Trudno co gorsza oczekiwać, by kolejne kwartały przyniosły przełom w tej kwestii. Rosnące ryzyko spowolnienia gospodarczego, a tym samym zmniejszenia dynamiki wydatków konsumpcyjnych, będzie sprzyjać raczej pogorszeniu niż poprawie rentowności.
Pesymistyczne wyceny...