Orco Property Group dysponuje już pozwoleniem na użytkowanie swojej pierwszej inwestycji mieszkaniowej na Słowacji - kompleksu apartamentowego Parkville w Bratysławie. Wkrótce notowany na czterech europejskich giełdach deweloper będzie mógł zatem przekazać lokale nabywcom i rozpoznać przychody z ich sprzedaży.

Mimo że przedstawiciele Orco zachwalają swój projekt m.in. pod względem lokalizacji (na wzgórzu Koliba z widokiem na panoramę słowackiej stolicy) oraz wysokiego standardu, to jednak wyniki przedsprzedaży nie prezentują się imponująco. Dotychczas sprzedano jedynie 65 proc. z 91 apartamentów w Parkville. To najgorszy wynik spośród dużych inwestycji mieszkaniowych, które Orco planuje ukończyć w II połowie 2008 roku (łącznie ma w tym roku oddać do użytku około 900 lokali, z czego 228 przekazało w I półroczu). Dla porównania, w przypadku inwestycji Casa Verde w Warszawie (102 mieszkania), Avenue Gardens w Budapeszcie (77 apartamentów) czy II etapu osiedla Kosik w Pradze (350 lokali; wspólny projekt z GE Real Estate), już na początku września zarząd spółki chwalił się wskaźnikami przedsprzedaży sięgającymi 100 proc.

Z drugiej strony, to właśnie słowackie inwestycje mieszkaniowe spółki należą do najbardziej zyskownych. Średnia cena sprzedawanych przez spółkę na tym rynku lokali przekracza 4,5 tys. euro za mkw., a marże netto sięgają 26-30 proc.

Przy okazji prezentacji we wrześniu rezultatów finansowych za I półrocze Orco podtrzymało prognozę zakładającą osiągnięcie w 2008 roku 343 mln euro przychodów (wzrost o 15 proc. w porównaniu z 2007 rokiem), z czego projekty mieszkaniowe mają przynieść 198 mln euro (+3 proc.). Szefowie Orco unikali jednak odpowiedzi na pytania o oczekiwania co do wyniku netto. Podczas gdy w 2007 roku spółka zanotowała 87,5 mln euro zarobku, w I półroczu tego roku miała 14,1 mln euro straty netto.

Istotny, pozytywny wpływ na wyniki II półrocza, poza realizacją inwestycji mieszkaniowych, powinno też mieć ukończenie i przeszacowanie do wartości rynkowej dwóch czeskich projektów biurowych: Radio Free Europe (15 tys. mkw. powierzchni netto) i Hradcanska (12,2 tys. mkw.). Nie wiadomo jednak, czy i w jakim stopniu Orco będzie musiało ponownie zweryfikować wycenę innych nieruchomości komercyjnych. W najnowszym raporcie o rynku nieruchomości biurowych firma King Sturge zwróciła bowiem uwagę na wzrost stóp kapitalizacji w Europie (średnio o 90 punktów bazowych w trzech pierwszych kwartałach) oraz stabilizację stawek czynszowych, a to przekłada się na spadek rynkowych wycen biurowców. Wyniki Orco ponadto mocno obciążają rosnące koszty obsługi zadłużenia.