Przelew kończy wielomiesięczny spór o to, czy spółka mogła podzielić się zyskiem.
Jeszcze w lipcu akcjonariusze wnioskowali o wypłatę 260 mln zł. Kwota stanowiła sumę zysku za 2008 r. oraz większość środków zgromadzonych na kapitałach rezerwowym i zapasowym.
Zmniejszenie dywidendy pozwoli KDPW na zwiększenie kapitałów izby rozliczeniowej KDPW_Clearpool, gwarantującej płatności między inwestorami własnymi środkami. Do czerwca 2010 r. Krajowy Depozyt zasilił izbę 60 mln zł, planowane są kolejne transfery. Władze KDPW liczą, że po zatwierdzeniu zmian w regulaminie przez Komisję Nadzoru Finansowego Clearpool zacznie działać od kwietnia br.
Przez ponad rok wypłacie dywidendy sprzeciwiał się Narodowy Bank Polski, który obawiał się „wydrenowania” spółki z pieniędzy przed ważnymi inwestycjami. Bank centralny zaskarżył uchwałę WZA do sądu, powołując się na zapisy statutu i wcześniejszej treści ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Do 2010 r. przepisy w przypadku Krajowego Depozytu podziału zysku w ogóle nie przewidywały.
Dopiero kolejne walne zgromadzenie, w lipcu 2010 roku, pozwoliło wyjść akcjonariuszom z impasu. NBP zgodził się na wypłatę mniejszej kwoty. Jednocześnie do statutu wprowadzono zapisy, które pozwolą każdemu z obecnych udziałowców zablokować wypłatę dywidendy przekraczającej połowę zysku. We wrześniu 2010 r. NBP i KDPW zawarły ugodę, na mocy której bank centralny wycofał sądowy pozew.