Główną zmianą ma być zniesienie obowiązku uzyskiwania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na tworzenie takich FIZ. Europejski Bank Centralny wydał już opinię w tej sprawie.
Argument polskiego resortu finansów za zmianą to domniemany profesjonalizm klientów i znajomość rynku finansowego. Według nowych zapisów wystarczy, by TFI złożyło wniosek do sądu rejestrowego, ten jedynie sprawdzi, czy statut funduszu jest zgodny z ustawą. Teraz TFI na zgodę nadzorcy czekają nawet osiem miesięcy.
EBC zapoznał się z projektem nowelizacji ustawy i zasugerował wprowadzenie odpowiednich wymogów informacyjnych dla FIZ niepublicznych. Cel to „zapewnienie, by inwestorzy mieli świadomość ryzyka związanego z zawieranymi transakcjami oraz byli w stanie to ryzyko właściwie ocenić”. EBC zachęca też do skorzystania z doświadczeń innych unijnych państw, gdzie na szczeblu krajowym występują regulacje dotyczące tworzenia FIZ. Nieoficjalnie pojawiają się głosy, że dostępność FIZ od ręki obniży ceny. Teraz inwestorzy płacą TFI średnio 200–250 tys. zł rocznie (i pokrywają większość kosztów). Średnie stawki?mogą spaść nawet do 100 tys.?zł.