Wygasanie kontraktów to elementarz inwestora handlującego giełdowymi futures. Co trzy miesiące, w trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia, wygasają najbliższe serie kontraktów i opcji na indeks oraz kontraktów na akcje. Inwestorzy, których interesuje utrzymanie pozycji na danej opcji czy futures, muszą „przesiąść się" na ich kolejną serię – zamykając?pozycję na dotychczasowym instrumencie i otwierając ją na analogicznym z nowym terminem wygaśnięcia. Nazywa się to rolowaniem pozycji. W innym przypadku futures lub opcja zostaną rozliczone w gotówce – na podstawie różnicy w wycenie instrumentu bazowego a pochodnej.
Co kwartał zmiana
Na rynku forex rolowanie jest prostsze. Rolowanie powszechnych na platformach foreksowych kontraktów na różnice kursowe?(CFD) w większości przypadków jest bowiem przeprowadzane automatycznie, bez udziału inwestora. Za transakcje z tym związane odpowiada broker, który pilnuje odpowiednich terminów. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.
Częstotliwość rolowań zależy przede wszystkim od terminów wygasania instrumentów bazowych, czyli giełdowych kontraktów futures służących do wyceny danego kontraktu CFD. Często następują one tak jak w przypadku GPW – w trzeci piątek miesiąca co kwartał. Raz w miesiącu rolowane są kontrakty między innymi na ropę i wybrane indeksy europejskie.
Różne rozwiązania
Nie oznacza to jednak, że między futures nie ma różnic wynikających z odmienności rynków, na których notowane są aktywa (ropy, gazu, pszenicy czy indeksu Dow Jones itp.). – Czasem nawet na tej samej giełdzie notowanych jest kilka futures związanych z tymi samymi aktywami o różnej specyfikacji. Dlatego nie ma tutaj uniwersalnej zasady, która określałaby częstotliwość rolowań danego kontraktu CFD. O to zawsze należy pytać swojego brokera, ewentualnie sprawdzić tabelę rolowań, jeśli broker ją udostępnia – radzi Sebastian Zadora, dyrektor sprzedaży instrumentów finansowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.
Jeżeli rolowanie przeprowadzone jest automatycznie, w zależności od różnicy cen na kontraktach z wygasającej i kolejnej serii rachunek obciążany jest lub uznawany określoną kwotą. Dla płynnych instrumentów nie są to duże sumy, aczkolwiek inwestorzy ryzykują, że w momencie wygasania poniosą pewną stratę. Część brokerów foreksowych (np. Efix Dom Maklerski) zamienia serie kontraktów CFD na dzień przed wygaśnięciem bazowych kontraktów notowanych na giełdach (dla kontraktów na ropę są to np. platformy NYMEX i ICE). W?ten sposób unikają ewentualnych perturbacji związanych z operacjami giełdowych inwestorów.