Zmiany, które zostały zapoczątkowane w czerwcu ubiegłego roku, polegały przede wszystkim na przeniesieniu majątku Getin Noble Banku (ponad 93 proc. akcji) z Getin Holdingu do Get Banku. Formalnie podział grupy dokonał się 2 stycznia, kiedy sąd zarejestrował emisję ponad 2?mld akcji Get Banku. Trafiły one do akcjonariuszy Getin Holdingu, którzy na koniec sesji 4 stycznia mieli walory spółki. Na każdą akcję Getin Holdingu przypadły blisko trzy papiery Get Banku. Te na warszawskiej giełdzie zadebiutowały 20 stycznia.
Podział grupy miał również konsekwencje dla Getin Holdingu. Po sesji 4 stycznia GPW dokonała korekty kursu akcji. Wartość rynkowa firmy obniżyła się z 5,1 mld zł do 1,05 mld zł w poniedziałek.
To jednak nie był koniec zmian. Kolejnym etapem przekształceń było połączenie Get Banku i przejętego przezeń Getin Noble Banku. Do formalnego połączenia obu instytucji doszło 1 czerwca. Od tego dnia akcje dawnego Getin Noble Bank zostały zawieszone w notowaniach na warszawskiej giełdzie. Get Bank po raz kolejny dokonał emisji akcji, wykupując tym samym mniejszościowych akcjonariuszy Getin Noble Banku. Udziałowcy GNB dostali 2,41 akcji Get Banku. Wczoraj dokonano zapisu na rachunkach akcji Get Banku dotychczasowym akcjonariuszom Getin Noble Bank. Połączony bank funkcjonuje teraz pod nazwą Getin Noble Bank.
Zmiany, jakie zaszły w grupie Getin, miały na celu uproszczenie jej struktury, a także zwiększenie płynności Getin Noble Bank. Przed podziałem liczba akcji w wolnym obrocie nie przekraczała 10 proc. Obecnie jest to 42 proc. Przedstawiciele spółki zapowiedzieli jednak, że bank może zdecydować się na kolejną emisję nawet do 500 mln akcji z prawem poboru.