Enea zawarła z pięcioma bankami umowę w sprawie 10-letniego programu emisji obligacji o łącznej wartości 4 mld zł. W konsorcjum banków są: PKO BP, Pekao, Bank Zachodni WBK, Citi Bank Handlowy oraz Nordea. Władze energetycznej spółki podkreślają, że nie były to łatwe rozmowy, zwłaszcza ze względu na niepewny właścicielski los firmy. Niecałe 52 proc. akcji Enei wciąż należy do Skarbu Państwa.?Resort skarbu zapowiada dalszą prywatyzację spółki.
– Na szczęście po wielu miesiącach negocjacji udało się porozumieć z bankami i stworzyć program dostosowany do naszych potrzeb inwestycyjnych – przekonuje Maciej Owczarek, prezes Enei.
Najważniejsze Kozienice
Pieniądze popłyną na sfinansowanie nowych mocy wytwórczych Enei, głównie na budowę bloku węglowego o mocy 1000 MW w Elektrowni Kozienice. Spółka wybrała już w przetargu generalnego wykonawcę tej inwestycji – wygrała warta 6,28 mld zł oferta Polimeksu-Mostostal i Hitachi Power Europe. Obecnie trwa procedura odwoławcza. – W zależności od tego, jak potoczą się losy odwołania, ostateczną umowę z wykonawcą podpiszemy najwcześniej w lipcu, a najpóźniej w listopadzie – zapowiada Owczarek. Projekt zakończy się w 2016 r.
Część środków zostanie również wykorzystana na inwestycje w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii: farmy wiatrowe i biogazownie.
– Przyglądamy się obecnie projektom o łącznej mocy kilkuset megawatów, które moglibyśmy przejąć. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku poinformujemy o akwizycji – ujawnia prezes Enei.