Polska "bezpieczną przystanią"

Rentowności polskich obligacji o dziesięcioletnim terminie zapadalności spadły poniżej psychologicznej wartości pięciu procent, czyli do nowego najniższego poziomu od 2006 roku

Aktualizacja: 19.02.2017 01:53 Publikacja: 13.07.2012 12:18

Polska "bezpieczną przystanią"

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński

Dealerzy poinformowali, że wciąż polski dług kupują inwestorzy zagraniczni, którzy szukają w miarę bezpiecznych instrumentów finansowych gwarantujących relatywnie przyzwoity wzrost. Podczas gdy długoterminowe obligacje Niemiec czy Stanów Zjednoczonych oferują oprocentowanie na poziomie nieco powyżej jednego procenta, w przypadku polskich papierów jest ono wyraźnie wyższe, na poziomie nieco niższym od pięciu procent.

- Na rynku widzimy dramatyczne poszukiwanie relatywnego bezpieczeństwa i rentowności, dlatego polski dług tak zyskuje. Na rynku wciąż widzimy duże zlecenia zagraniczne – powiedział dealer długu w PKO BP Maciej Popiel.

- Poza tym inwestorzy nadal spodziewają się obniżek stóp w Polsce. Gdyby nawet dane o inflacji okazały się wyższe od oczekiwań, nie sądzę, aby zbytnio popsuły nastroje wokół polskiego długu - dodał.

Danych na temat czerwcowej inflacji jeszcze nie poznaliśmy. Zdaniem analityków przyspieszyła ona do 4,1 proc. z 3,6 procent w maju. Na zmianę wpływ miały m.in. mistrzostwa Europy w piłce nożnej, których Polska była współgospodarzem.

Zwyżkom długu nie towarzyszyło umocnienie złotego. O godzinie 10.00 euro kosztowało 4,2015 złotego, czyli o 0,1 mniej niż na zamknięciu czwartkowego handlu.

- Nie wierzę w jakieś większe umocnienie złotego, myślę, że granicą umocnienia w średnim terminie będzie 4,17 za euro - powiedział dealer walutowy w jednym z warszawskich banków.

Rentowności polskich dziesięciolatek od dłuższego czasu utrzymują się na poziomach niższych od analogicznych papierów emitowanych przez Rzym czy Madryt. Dla porównania, rentowności włoskich obligacji dziesięcioletnich oscylują obecnie na poziomie 6,02 proc., a hiszpańskich 6,72 proc. Daleko nam jednak do największych graczy w strefie euro. Rentowności niemieckich dziesięciolatek kursują w granicach 1,23 proc., a francuskich 2,22 proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego