Alterco proponuje, aby zobowiązania, których wartość z odsetkami przekracza 200 tys. zł, zostały zaspokojone w 50 proc.
Jak szacują Analizy Online, siedem na dziewięć funduszy, które na koniec czerwca tego roku posiadało obligacje Alterco, będzie musiało przeszacować je o co najmniej 50 proc. Chodzi o sześć funduszy Pioneer Pekao TFI oraz jeden fundusz Go TFI. Udział obligacji Alterco w portfelach jest na szczęście niewielki (por. wykres), co oznacza, że inwestorzy nie powinni tego odpisu odczuć na stopie zwrotu.
Część funduszy zdążyła się wycofać z inwestycji zanim spółka zaczęła mieć widoczne problemy. AgioFunds TFI na koniec ubiegłego roku miało w swoich funduszach obligacje Alterco o wartości przeszło 5?mln zł zapadające w marcu. Na koniec czerwca w portfelach funduszy tych papierów już nie było. TFI nie komentuje, czy emitent wykupił obligacje w terminie, czy też pozbyło się ich w inny sposób.
Odwrotna sytuacja również miała miejsce – gdy jedne TFI wycofywały się z Alterco, inne zwiększały swoje zaangażowanie w spółkę. Tak było w przypadku funduszu Idea Premium. Jest to tym dziwniejsze, że Idea TFI w półrocznych sprawozdaniach finansowych funduszy wykazało odpisy obligacji na poziomie 65 proc. w przypadku funduszu Idea Premium i 55 proc. w przypadku Idea Stabilnego Wzrostu. W obu przypadkach odpis był zatem większy, niż wynikałoby to z układu zaproponowanego przez Alterco.
Zarządzający funduszem nie chcą komentować, dlaczego w portfelu w połowie roku było więcej obligacji Alterco niż na koniec ubiegłego roku. Z informacji „Parkietu" wynika jednak, że obligacje dewelopera były zabezpieczeniem w transakcji typu sell-buy back – fundusz pożyczył pieniądze pod zastaw obligacji. Transakcja nie została rozliczona, w związku z czym obligacje pojawiły się w portfelu.