Zamieszanie wokół zmiany systemu na giełdzie

Większość maklerów nie chce, aby system UTP ruszył 15 kwietnia. Jak podkreślają, start systemu w tym terminie stwarza zagrożenie dla rynku.

Aktualizacja: 15.02.2017 02:46 Publikacja: 26.03.2013 09:10

Zamieszanie wokół zmiany systemu na giełdzie

Foto: Bloomberg

Atmosfera między GPW a domami maklerskimi znowu robi się napięta. Wczoraj odbyło się spotkanie przedstawicieli domów maklerskich w sprawie terminu wprowadzenia na warszawskiej giełdzie nowego systemu transakcyjnego UTP.

Jak dowiedziała się „Rz", Izba Domów Maklerskich wystosowała wczoraj w tej sprawie specjalne pismo do prezesa GPW Adama Maciejewskiego. Trafiło ono również do Andrzeja Jakubiaka, szefa Komisji Nadzoru Finansowego, i Iwony Sroki, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Podpisali się pod nim przedstawiciele 22 domów maklerskich. Wskazują w nim, że kwietniowy termin wdrożenia UTP stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu w wyniku niestabilności systemów i błędów, które uniemożliwią płynne zawieranie i rozliczanie transakcji. Jak podkreślono, może to podważyć wiarygodność GPW i zaufanie do całego rynku kapitałowego w Polsce, a dodatkowo może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa inwestorów.

Maklerzy dodają, że listopadowa decyzja o zmianie terminu (system miał ruszyć 2 listopada, potem GPW zrezygnowała z tej daty) zakładała m.in. sześciotygodniowy termin od pełnego zamrożenia systemu giełdowego do uruchomienia UTP, który – jak podkreślono – nie został dochowany.

16,1 mld zł wyniosły w lutym obroty na rynku akcji

Co więc zrobi GPW? Dziś ma się odbyć spotkanie w tej sprawie przedstawicieli giełdy ze środowiskiem maklerów. Do wczorajszego wieczora domy maklerskie miały złożyć raporty ws. tego, czy są gotowe do wdrożenia UTP w terminie.

GPW konsultowała z KNF pomysł, aby listę brokerów, którzy zgłoszą gotowość do zmiany technologii, zamieścić na stronie internetowej giełdy. Jak udało nam się ustalić, GPW zrezygnowała z tego pomysłu. Wysłała jednak „propozycję" do domów maklerskich, aby te same na własnych stronach zamieściły informację o takiej gotowości.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego