18 lipca zostały wprowadzone w życie zmiany do rozporządzenia o cenach transferowych. Jedną z istotniejszych zmian jest wprowadzenie szczegółowych wytycznych do przeprowadzenia kontroli poziomu cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi. W związku z tym można spodziewać się wzrostu liczby kontroli w zakresie cen transferowych, jak również rozszerzenia ich zakresu i stopnia szczegółowości w stosunku do tego, co można było zaobserwować do tej pory.
Nowe wytyczne dotyczące kontroli transakcji wewnątrzgrupowych
Owe wytyczne określają katalog następujących po sobie czynności, jakie urzędnik powinien wykonać podczas kontroli cen transferowych. Konsekwencją ich wykonania będzie decyzja kontrolującego odnośnie dokonania (i w jakiej wysokości) lub braku dokonania doszacowania dochodu z tytułu jego zaniżenia w rezultacie stosowania warunków, których nie zaakceptowałyby podmioty niepowiązane.
W związku z tym standardowa dokumentacja cen transferowych przygotowywana przez podatników zgodnie z wymaganymi art. 9a ustawy o CIT (dalej: standardowa dokumentacja cen transferowych) jest w świetle nowych przepisów niewystarczająca, aby obronić poziom cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Należy podkreślić, że kontroli rynkowości ustalonych warunków i cen podlegają zarówno transakcje związane z główną działalnością podmiotu (np. dystrybucją czy produkcją), jak i wszelkie pozostałe typy transakcji zawierane z podmiotami powiązanymi.
W tej sytuacji wysoce wskazane jest, aby dokonać analizy wszystkich istotnych transakcji wewnątrzgrupowych pod kątem nowo wprowadzonych wytycznych.