Dyskusja nad zmianami w OFE powinna się zakończyć uzgodnieniem zmian, które poprawią efektywność funkcjonowania OFE, określeniem zasady wypłaty emerytur z filaru kapitałowego, zapewnieniem właściwego ujęcia tego filaru w statystyce państwowej oraz zapewnieniem trwałości funkcjonowania filaru kapitałowego w rozmiarach dostosowanych do możliwości państwa – uważa Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, były wiceminister finansów.
Czwarty wariant
Proponuje on, by wyodrębnić subfundusz obligacji skarbowych w aktywach OFE, który zostanie przekazany do ZUS, ale nadal będą nim zarządzać OFE. To pozwoli „wyjąć" część obligacyjną, którą teraz zarządzają OFE – ok. 120 mld zł – z długu publicznego. Według Kawalca ze względu na sytuację finansów można także pozostawić na obecnym poziomie wysokość składki przekazywanej do OFE (2,8 proc.), a nie zwiększać go do 3,5 proc. do 2017 r.
– Nie należy niszczyć filaru kapitałowego, lecz dostosować tempo jego budowy do możliwości państwa oraz zagwarantować trwałość jego funkcjonowania. Powrót do składki na poziomie 7,3 proc. nie byłby sensowny. Można ją pozostawić na obecnym poziomie, lub stopniowo podnieść do 3,5 proc., tak jak to przewiduje obecna ustawa – uważa Kawalec.
Oprócz swego wariantu proponuje on podjęcie rozmów z m.in. Eurostatem i Komisją Europejską na temat traktowania OFE w nowym systemie rachunków narodowych ESA 2010. Ten system jeszcze nie powstał. Zakłada on, że państwa członkowskie będą musiały informować o wielkości swoich zobowiązań emerytalnych. Według wstępnych szacunków ekspertów ze Szwajcarii, zobowiązania emerytalne w 2006 roku przekraczały w Polsce 350 proc. produktu krajowego brutto i należały w tym ujęciu obok Francji i Austrii do największych spośród 19 analizowanych krajów Unii Europejskiej.
Rządowe rekomendacje
Do końca tego miesiąca resort pracy wraz z resortem finansów mają przedstawić ostateczną propozycję zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego. Premier Donald Tusk nie wykluczył, że ostateczne rozwiązanie może w szczegółach różnić się od tego, co obecnie zawiera raport. Przedstawiciele rządu wielokrotnie powtarzali, że nie ma jednak mowy o czwartym wariancie (pierwotne propozycje ministerstwa zakładają trzy rekomendacje zmian w OFE: likwidację części nieakcyjnej portfela oraz dwie wersje dobrowolnego uczestnictwa w funduszach), a raczej o modyfikacji tych, które już się pojawiły.