Kolejny miesiąc największą popularnością cieszyły się papiery dwuletnie – stanowiły ponad 60 proc. sprzedanej puli. Inwestorzy wybierają ten typ obligacji, ponieważ ich oprocentowanie nie zmieniło się  mimo spadku stóp procentowych i od maja wynosi 3 proc.

Obok dwulatek inwestorzy coraz chętniej wybierają też obligacje czteroletnie. W porównaniu z sierpniem ich sprzedaż skoczyła o prawie jedną czwartą. Oprocentowanie tych papierów wynosi 3,5 proc. w pierwszym roku, a potem jest zależne od stopy inflacji.

W minionym miesiącu uwagę zwraca większe niż dotychczas zainteresowanie obligacjami Skarbu Państwa młodych inwestorów. – Nasze analizy pokazują, że w porównaniu z poprzednim miesiącem, o 15 proc. wzrosła liczba osób w wieku do 30. roku życia, które kupiły obligacje dwuletnie – mówi Kamila Gers, naczelnik wydziału w Ministerstwie Finansów.

W porównaniu z sierpniem zanotowano też ponadośmiokrotny wzrost sprzedaży obligacji czteroletnich wśród osób do 25. roku życia. – Sprzedaż wrześniowa może wskazywać na to, że młodzi ludzie zaczynają dostrzegać korzyści wynikające z inwestycji średnio- i długoterminowych. Takie lokowanie środków to bardzo dobry sposób oszczędzania na mieszkanie, zakup samochodu czy edukację dziecka – mówi Małgorzata Jabłońska, menedżer zespołu rynku pierwotnego w DM PKO BP.

W październikowej ofercie oprocentowanie wszystkich typów obligacji skarbowych pozostało bez zmian.