„Listopadowa 13" zakłada bowiem 3-proc. oprocentowanie w całym roku. W pierwszych pięciu miesiącach będzie ono wynosiło 1 proc., w następnych siedmiu – 3 proc., a w ostatnim trzynastym miesiącu 13 proc. Dodatkowo odsetki będą co miesiąc kapitalizowane. Zdecydowano się też na zlikwidowanie opłaty związanej z przedterminowym wykupem.
– To próba sprawdzenia rynkowego zapotrzebowania na tego typu produkty. Listopadowa 13 jest produktem stworzonym z myślą o osobach, które oczekują atrakcyjnego i bezpiecznego zysku – przekonuje Bogdan Klimaszewski, zastępca dyrektora departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów.
Ale to niejedyna zmiana. Resort zdecydował się bowiem na jednorazowe podniesienie oprocentowania obligacji dwuletnich z 3 do 3,2 proc. Oprocentowanie pozostałych papierów dłużnych pozostało bez zmian. Zmieniły się natomiast możliwości przedterminowego wykupu obligacji dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnich. Jeszcze do końca października zakończenie inwestycji było możliwe miesiąc po nabyciu i miesiąc przed wykupem obligacji. Teraz okres miesiąca po nabyciu skrócono do tygodnia. Aktualnie najlepiej wypadają 10-letnie papiery skarbowe. Ich oprocentowanie wynosi 4 proc. w pierwszym roku, a potem będzie liczone na podstawie stopy WIBOR6M powiększonej o 1,5 proc. marży. Trudno jednak zamrażać kapitał na tak długi czas, biorąc pod uwagę fakt, że w przyszłym roku NBP może podwyższyć stopy procentowe, a to z kolei przełoży się na lepsze oprocentowanie lokat, które nadal wypadają atrakcyjniej niż obligacje skarbowe.
Jak zakupić obligacje skarbowe? Można np. skorzystać z serwisu www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Instytucją, która dystrybuuje papiery, jest PKO BP, co oznacza, że zakupu można też dokonać we wszystkich oddziałach tego banku lub punktach obsługi klientów DM PKO BP, a także za pośrednictwem internetowego rachunku Inteligo. Można też złożyć zlecenie telefoniczne.
W sierpniu odnotowano rekordowy wzrost sprzedaży trzyletnich obligacji skarbowych. W porównaniu z lipcem sprzedaż ta wzrosła aż o 253 proc. Inwestorzy kupili wówczas 226,1 tys. papierów. Nadal jednak najchętniej kupowane były obligacje dwuletnie. W sierpniowej emisji ich udział wyniósł aż 61,5 proc. W ujęciu rocznym sprzedaż tych papierów wzrosła o 46 proc.