Mentorzy wspomagający konkursowiczów podkreślają, że ubiegły tydzień nie rozpieszczał.
– Uczestnicy konkursu trafili na okres wyjątkowej nieaktywności na rynku kontraktów indeksowych. Choć jednocześnie widać po dziennych rankingach, że znaleźli się tacy, którzy zaczęli korzystać z potencjału, jaki daje inny rodzaj instrumentu, czyli kontrakty na waluty. Tu zmienność jest na tyle satysfakcjonująca, że wygląda na to, że jest to główny instrument w rozgrywce – zwraca uwagę Grzegorz Zalewski, analityk techniczny DM BOŚ.
Niska zmienność
Zgadza się z nim Paweł Małmyga, analityk techniczny DM PKO BP: – Indeksy akcyjne notowane są w bardzo wąskim paśmie wahań, a to zdecydowanie utrudnia spekulację na rynku terminowym. Na szczęście jest jeszcze para walutowa USD/PLN, której wahania są zdecydowanie bardziej zauważalne niż kontraktów indeksowych. W moich opracowaniach od samego początku zwracam uwagę na wybór najlepszego instrumentu. W połączeniu z przesadnym ryzykiem, którego podejmowanie jest w zasadzie oczywiste na kontach demo, powinno to skutkować dobrym wynikiem. Ostatnio na przykład ekspozycja na ryzyko dla FUSD jest niemal dwa razy większa niż ta dotycząca FW20. Widać to doskonale w ostatnich wynikach, kiedy uczestnicy konkursu, którzy danego dnia wygenerowali największy zysk, operowali właśnie na FUSD. Oczywiście może to ulec zmianie, ale warto mieć świadomość tego, że idealne trafienie dołków i szczytów danego dnia nie musi gwarantować najlepszego wyniku.
Ciekawsze waluty
– Osoby grające wyłącznie na kontraktach FW20 musiały się wykazać bardzo dobrym wyczuciem rynku, gdyż błędnie otwarta pozycja na otwarciu notowań mogła pogrzebać wynik całego dnia. Dość powiedzieć, że jedynym do tej pory dniem pozwalającym na ewentualne naprawienie porannego błędu był czwartek. W nieco lepszym położeniu znajdowały się osoby inwestujące na kontraktach walutowych. Wiele danych makroekonomicznych, w połączeniu ze spotkaniem w Mińsku, spowodowało, że rynek walutowy był o wiele ciekawszy. Osłabienie PLN widoczne na początku tygodnia ustąpiło miejsca wyraźnemu umocnieniu po czwartkowych informacjach – tłumaczy Robert Utko, kierownik zespołu dystrybucji internetowej w DM Banku Handlowego i dodaje: – W tym tygodniu należy życzyć uczestnikom konkursu wybicia z obecnej konsolidacji i większej zmienności rynku.
Rusza czwarta edycja
W poniedziałek wystartowała czwarta edycja konkursu Futures Masters. Do organizatorów wpływa wiele zapytań o możliwość dołączenia do konkursu, dlatego przypominamy, że zarejestrować się i zacząć grać wirtualnym kapitałem można w każdej chwili, do dnia zakończenia konkursu włącznie. Każdy pięciodniowy etap konkursu to przy tym nowy tygodniowy ranking stóp zwrotu, więc szanse konkursowiczów są wyrównane niezależnie od momentu, w jakim się zarejestrują. – Z maili, jakie otrzymuję od uczestników, widać, że idea konkursu bardzo się podoba przede wszystkim tym, którzy z rynkiem terminowym nie mieli do tej pory do czynienia – mówi Grzegorz Zalewski. Na stronie www.futuresmasters. pl można np. obejrzeć cykl filmów „ABC inwestora" przybliżających terminy i zjawiska pomagające zrozumieć istotę inwestowania.