Ujemna rentowność oznacza, że kupujący płaci za możliwość zakupu obligacji więcej niż uzyska od sprzedającego z tytułu zwrotu pożyczonego mu kapitału i odsetek. W przypadku sprzedanych dzisiaj polskich obligacji skarbowych budżet państwa otrzyma o 3,7 mln CHF (ponad 14 mln zł) więcej niż odda za 3 lata nie płacąc przy tym przez te 3 lata żadnych odsetek.
- Dzisiejszą sprzedażą obligacji Polska dołączyła do elitarnego grona państw emitującego obligacje skarbowe z ujemną rentownością. Tylko państwom o największej wiarygodności kredytowej inwestorzy są skłonni zapłacić za to, aby mieć możliwość posiadania ich obligacji jako najbezpieczniejszej formy przechowania kapitału - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.
- Dotychczas na rynku euro obligacje z ujemną rentownością wyemitowały tylko Niemcy, Szwecja, Austria, Holandia, Francja, Belgia oraz instytucje unijne i międzynarodowe typu EBI i ESM. Na rynku szwajcarskim tylko rząd szwajcarski i pojedyncze instytucje szwajcarskie o najwyższej wiarygodności znalazły nabywców na obligacje z ujemną rentownością. Dzisiejsza transakcja jest największą emisją obligacji z ujemną rentownością dokonaną na rynku szwajcarskim poza emisjami rządu szwajcarskiego - dodał minister Szczurek.