W pierwszych trzech miesiącach roku banki złagodziły warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, choć skala tej zmiany była nieznaczna.
Był to kolejny kwartał z rzędu, gdy największy odsetek banków zadeklarował obniżenie marż kredytowych (procent netto około 49 proc.). Jednocześnie, część banków obniżyła pozaodsetkowe koszty kredytu oraz zwiększyła maksymalną dostępną kwotę kredytu. W pierwszym kwartale 2015 większość banków nie odczuła zmian popytu na kredyty krótkoterminowe ze strony firm, ale w przypadku kredytów długoterminowych wzrósł popyt zgłaszany przez duże przedsiębiorstwa (procent netto około 40 proc.) i w mniejszym stopniu przez małe i średnie przedsiębiorstw.
Z ankiety NBP wynika też, że banki, które odczuły wzrost popytu na kredyty długoterminowe dla przedsiębiorstw, uzasadniały go zwiększonym zapotrzebowaniem na finansowanie inwestycji oraz finansowanie zapasów i kapitału obrotowego. Kolejnym bodźcem, który przyczynił się do wzrostu popytu na kredyty długoterminowe były zmiany zapotrzebowania na finansowanie związane z fuzjami i przejęciami (procent netto około 41 proc.).
Według zapowiedzi bankowców w drugim kwartale łagodzenie polityki kredytowej w segmencie przedsiębiorstw będzie kontynuowane, przy czym w większym stopniu będzie dotyczyć małych i średnich firm, w mniejszym w odniesieniu do dużych firm. Jednocześnie w drugim kwartale 2015 r. ankietowane banki oczekują istotnego wzrostu popytu ze strony przedsiębiorstw dla większości kategorii kredytów.
Słaba koniunktura utrzymuje się za to w kredytach mieszkaniowych. W I kwartale 2015 r. banki istotnie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Było to zgodne z zapowiedziami banków z poprzedniej edycji ankiety. Wynikało to głównie z wejścia w życie zaostrzonych wymogów dotyczących minimalnego wkładu własnego oraz z obniżenia planów sprzedażowych w niektórych bankach. W efekcie banki odczuły istotny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, co nie było zaskakujące, ponieważ banki sygnalizowały to w poprzedniej ankiecie. W kolejnych miesiącach możliwe jest niewielkie złagodzenie kryteriów polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych i jednocześnie oczekiwany jest wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.