Inwestycje | Optymalizacja podatkowa dzięki IKE i IKZE to klucz do wyższych stóp zwrotu

Młodzi adepci sztuki inwestycyjnej przychodzą na giełdę zazwyczaj z wyobrażeniem dużych i najlepiej szybkich zarobków.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:39 Publikacja: 23.12.2015 05:00

Michał Wojciechowski, zastępca dyrektora, DM BOŚ

Michał Wojciechowski, zastępca dyrektora, DM BOŚ

Foto: Archiwum

Stopy zwrotu liczą w setkach, a nawet tysiącach procent. Im dłużej pozostają na rynku, tym bardziej ich oczekiwane stopy zwrotu maleją, schodząc do dwu-, a nawet jednocyfrowych wartości.

Okazuje się, że w długim terminie zawodowcy walczą o zwiększenie średniorocznej stopy zwrotu o punkt, a czasem nawet części punktu procentowego. Szczególnie jeśli nie wiąże się to z dodatkowym ryzykiem.

Stąd inwestorzy optymalizują nie tylko własne strategie, ale też koszty z nimi związane czy poziom podatków, które płacą. Zwróćmy uwagę, że przy średniorocznej stopie zwrotu na poziomie 5 proc. i 19-proc. podatku od zysków po 20 latach nasz kapitał wzrośnie o 121 proc., a gdybyśmy zoptymalizowali podatek do stawki 0 proc., osiągnęlibyśmy 165 proc. Przy większych kwotach ta różnica nabiera konkretnego znaczenia. Tym bardziej jeśli uzyskujemy ją bez dodatkowego ryzyka.

Warto zatem rozważyć, czy optymalizacja podatkowa wykorzystująca rachunki IKE/IKZE jest warta zachodu.

Zanim to jednak zrobimy, warto sprawdzić, czy IKE/IKZE posiada te same funkcjonalności i czy nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem.

Wbrew mitom, które co jakiś czas ożywają, rachunek IKE czy IKZE pod względem tytułu własności niczym się nie różni od zwykłych rachunków maklerskich. Ryzyko związane z ewentualnym „zagrabieniem" środków przez rząd jest dla obu rachunków takie samo.

Na rachunkach maklerskich w trzecim filarze możemy handlować tymi samymi instrumentami notowanymi na GPW jak na zwykłych rachunkach, pod warunkiem jednak, że nie są derywatami. Kupujemy akcje, obligacje, certyfikaty, ETF-y. Nie mamy możliwości skorzystania z kontraktów, opcji, CFD. Jeśli zatem nasza strategia nie opiera się na wykorzystywaniu dźwigni (kredytu i odroczki na rachunku IKE/IKZE raczej też nie dostaniemy) lub papierów z giełd zagranicznych, to nie mamy specjalnych ograniczeń co do instrumentów. Podobnie jest z aktywnością.

Mimo że IKE i IKZE kojarzą nam się bardziej ze stabilnym i spokojnym inwestowaniem, badania aktywności inwestorów na rachunkach emerytalnych w DM BOŚ pokazują, że różni się ona niewiele od aktywności na rachunkach standardowych. Współczynnik zapłaconej prowizji do aktywów jest nawet minimalnie wyższy, a rekordzista może się pochwalić 80-krotnym obróceniem swojego kapitału w ciągu roku na rachunku IKE. Jest to możliwe m.in. dzięki ujednoliceniu w DM BOŚ stawki prowizji dla klienta na obu rodzajach rachunku.

Ja widać, rachunki maklerskie w ramach IKE czy IKZE w niewielkim stopniu różnią się pod względem praw własności, opłat i prowizji czy funkcjonalności. Jeśli nasza strategia nie opiera się na wykorzystaniu instrumentów pochodnych lub notowanych na giełdach zagranicznych oraz nie ogranicza nas limit wpłat i wypłat, możemy wykorzystywać trzeci filar, żeby podnieść stopę zwrotu inwestowanych środków.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego