„Zielony" umacniał się względem walut krajów dojrzałych, ale zdecydowanie wobec walut rynków wschodzących. Gros analityków prognozuje, że nadchodzące miesiące mogą upłynąć pod znakiem dalszej słabości walut emerging markets.
Trudno o przełom
W minionym roku amerykańska waluta zyskała najbardziej w relacji do południowoafrykańskiego randa (35 proc.), ale też rosyjskiego rubla (28,3 proc.) i tureckiej liry (25,6 proc.). Marek Rogalski, główny analityk DM BOŚ, zauważa, że wspólnym mianownikiem dla tych trzech walut jest polityka. – W przypadku RPA mieliśmy kryzys zaufania wobec prezydenta Jacoba Zumy oraz nazbyt częste w ostatnich tygodniach zmiany na stanowisku ministra finansów. Sytuacja w Rosji jest znana – polityczna izolacja wywołana wpierw przez konflikt na Ukrainie, a teraz sytuację w Syrii przypomina już zimną wojnę i szanse na zniesienie gospodarczych sankcji są niskie. Z kolei w Turcji mamy rosnące obawy co do autorytarnych zapędów prezydenta Recepa Erdogana. W minionym roku odbyły się też wybory parlamentarne, które ostatecznie wygrała powiązana z prezydentem Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), choć dopiero w drugim podejściu – komentuje Rogalski.
W każdym z tych przypadków istotną rolę odgrywają czynniki lokalne. – W RPA i Rosji to kwestia spadających cen surowców, które uszczuplały tamtejsze budżety. W przypadku Turcji na niekorzyść działał też fakt eskalacji konfliktu w sąsiedniej Syrii, a także militarnego zaangażowania się Turków w konflikt z Kurdami. Często powracała też kwestia niezależności działań Banku Turcji i może być to jedna z kluczowych kwestii w 2016 r. – tłumaczy ekspert DM BOŚ.
W ubiegłym roku przecena nie ominęła azjatyckich walut z grupy emerging markets. Powodów było kilka – przede wszystkim odpływ kapitału w oczekiwaniu na wzrost stóp procentowych w USA oraz spowolnienie gospodarcze w Chinach.
Nasz region pod presją
W 2015 roku przeceniono także waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Czeska korona straciła „tylko" 8,3 proc., a węgierski forint 9,8 proc. Nieco mocniej oberwał polski złoty, tracąc względem dolara 10,2 proc. Amerykańska waluta kosztuje obecnie około 3,93 zł.