Po 31-proc. spadku indeksu WIG Banki od maja 2015 r. negatywne informacje dla sektora zostały odzwierciedlone w cenach akcji. Mimo to nie widzimy istotnego potencjału do poprawy prognoz w 2016 r. – piszą specjaliści. Po oczekiwanym 6–proc. spadku skorygowanych zysków w 2015P oczekują 15-proc. spadku rok do roku w 2016P oraz 12-proc. wzrostu w 2017P.
Obecna wycena sektora (14,1x2016E P/E i 1,1x P/BV) nie jest specjalnie atrakcyjna. Jest jeszcze za wcześnie na istotne odbicie kursów akcji banków – twierdzą analitycy Vestor DM. Do ryzyk ciążących nad sektorem należą: obniżenie stóp procentowych (w prognozach założono płaskie stopy), przewalutowanie kredytów frankowych oraz istotny spadek dynamiki akcji kredytowej ze względu na podatek bankowy. Szanse dla sektora to: wyższa od zakładanej części kosztów podatku bankowego przeniesiona na klientów (zakładamy 20-30 proc. w 2016P) oraz sprzyjające otoczenie makroekonomiczne.
Dopóki nie poprawią się perspektywy wyników lub nastawienie do sektora, specjaliści preferują Alior Bank (rekomendacja podwyższona do „kupuj" z „akumuluj"), który pomimo niesprzyjających warunków będzie w stanie wykazać wzrost w 2016E oraz Pekao i Handlowy, czyli banki z silną pozycją kapitałową i powtarzalną wysoką dywidendą (podtrzymano rekomendacje „akumuluj"). Obniżono rekomendację dla Millennium (do „neutralnie" z „kupuj"), PKO BP i ING BSK (do „neutralnie" z „akumuluj"), oraz podtrzymano zalecenia „neutralnie" dla BZ WBK, mBanku i Getin Noble Banku.
Bank - Rekomendacja - 12-mies. cena docelowa (zł)
PKO BP – neutralnie – 27 zł