To wciąż dobra wiadomość dla kredytobiorców, gorsza – dla posiadaczy lokat bankowych. Obecnie średnie oprocentowanie lokat nie przekracza poziomu 1,50 proc. w skali roku – wylicza porównywarka finansowa Comperia.pl.
Zmiany? Tylko na gorsze
Ostatnia obniżka stóp procentowych nastąpiła w marcu ubiegłego roku. Od tego momentu nastąpiło nagłe załamanie średniego oprocentowania lokat. – Niestety, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie taka sytuacja będzie kontynuowana. Ujemne, choć nieco rosnące w 2015 r. odczyty inflacji oraz umiarkowany wzrost gospodarczy będą działały stabilizująco na decyzje Narodowego Banku Polskiego dotyczące prowadzonej przez niego polityki pieniężnej. Co więcej, na rynku już krążą plotki o możliwej dalszej obniżce stóp procentowych, która może nastąpić w ciągu najbliższych 12 miesięcy – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk Comperia.pl.
Tymczasem ze względu na rozliczne dodatkowe obciążenia – zwłaszcza podatek bankowy – banki próbują po pierwsze, zwiększyć swoje dochody, podnosząc prowizje i opłaty, a po drugie – oszczędzać. A to oznacza m.in. obniżanie oprocentowania lokat. Na razie nie jest to zjawisko masowe. Odsetki zmniejszyły jednak instytucje należące do Leszka Czarneckiego – Getin Noble Bank, Lion's Bank oraz Idea Bank – a także Bank Pekao.
Gdyby zrobić przegląd oprocentowań lokat w różnych bankach, wydawałoby się, że sytuacja nie jest zła: wciąż można znaleźć oprocentowanie w wysokości 4 proc., a nawet 5 proc. Niestety, są to lokaty promocyjne. A to oznacza, że ich wysokość jest mocno limitowana, a na dodatek często obwarowane są warunkami, z których najpopularniejszy to założenie konta.
Konto w promocji
Wciąż najlepiej oprocentowaną lokatę oferuje Deutsche Bank. 5 proc. na dwa miesiące byłoby niezłą propozycją, gdyby nie konieczność założenia konta. No i limit to tylko 10 tys. zł. Alior Bank, Bank BPH, Bank Smart oraz mBank proponują po 4 proc. – w zamian za założenie konta. W tej pierwszej instytucji nowym klientom proponowana jest lokata dwumiesięczna, w mBanku – trzymiesięczna, w BPH zaś nawet sześciomiesięczna (tu nie wystarczy jednak założenie konta – trzeba aktywnie korzystać z karty). W Banku Smart 4 proc. można otrzymać tylko na lokacie na jeden miesiąc. No i oczywiście limity lokat są niskie. Tyle samo można zarobić w Idea Banku – ale bezwarunkowo. Trzymiesięczna Lokata Happy ma limit 10 tys. zł.