W swoim najnowszym raporcie, w którym obniżyliście ocenę ryzyka banków w Polsce do negatywnej, wspominacie o trudniejszym otoczeniu biznesowym sektora w naszym kraju w następnych latach. Co konkretnie jest tego powodem?
Banki będą musiały poradzić sobie z wyższymi kosztami operacyjnymi w środowisku niskich stóp procentowych, co wywiera presję na marże. Jeśli będą zmuszone zmierzyć się z niesprzyjającą sytuacją ekonomiczną lub wstrząsami, ich możliwość absorbcji zwiększonych kosztów ryzyka może zostać ograniczona, szczególnie po okresie pozytywnego rozwoju, jaki miał miejsce w ostatnich latach. Podczas gdy rentowność pod względem zwrotu z kapitału pozostaje odpowiednia w porównaniu z innymi sektorami bankowymi w Europie, uważamy, że ryzyka w środowisku operacyjnym są w Polsce wyższe, co jest ujęte w naszej ocenie ryzyka krajowego sektora bankowego (BICRA).
Czy wprowadzenie tzw. podatku bankowego, który będzie obowiązywał od lutego, może skutkować spadkiem akcji kredytowej w Polsce?
Oczekujemy, że wprowadzenie podatku od skorygowanej wartości aktywów banków zmniejszy rentowność sektora oraz możliwości banków w zakresie gromadzenia kapitału za pomocą uzyskiwanych dochodów. Może to doprowadzić do zmniejszenia akcji kredytowej w średnim terminie, ponieważ banki będą musiały być bardziej selektywne w udzielaniu kredytów zgodnie z wymogami kapitałowymi. Sukces ekonomiczny Polski był napędzany dużą aktywnością inwestycyjną finansowaną przez silne bilanse polskiego sektora bankowego. Potencjalne zmniejszenie możliwości banków udzielania kredytów sektorowi prywatnemu może mieć negatywny wpływ na wzrost PKB w średnim okresie, szczególnie jeśli w konsekwencji sektor prywatny odczuje utrudniony dostęp do finansowania projektów inwestycyjnych.
Czy połączenie kilku negatywnych czynników dla sektora bankowego, takich jak nowy podatek, dodatkowe koszty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, przewalutowanie kredytów hipotecznych, osłabienie złotego, mogą zagrozić stabilności systemu finansowego w Polsce?