PZU tworzy największy fundusz dla startupów

Rząd zapowiada powołanie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej funduszu, który ma wspierać młode i innowacyjne firmy.

Publikacja: 11.03.2016 14:05

PZU tworzy największy fundusz dla startupów

Foto: Bloomberg

Tzw. Fundusz Funduszy ma dysponować budżetem rzędu 500 mln zł, przy czym środki na rozwój innowacyjności i startupów w naszym kraju mają być z czasem coraz większe. – Liczę, że ta kwota zostanie podwojona – mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki.

W piątek resort nauki i szkolnictwa wyższego oraz PZU i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisały list w sprawie współpracy w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych. To pierwszy krok do utworzenia Funduszu Funduszy. Środki na jego działalność wyłoży grupa PZU. Założenie jest takie, by zasilały go jednak kolejne firmy i fundusze, również zagraniczne. – Chcemy, aby nasz wkład w budżet Funduszu Funduszy był powielony – zaznacza Paweł Surówka, członek zarządu PZU, odpowiedzialny za inwestycje.

Startupy i projekty, które mogą liczyć na finansowanie, będą wybierane w konkursach organizowanych przez NCBiR, które poprzez program ko inwestycji będzie katalizatorem rozwoju dla innowacyjnych spółek technologicznych.

– Zależy nam, by wsparcie uzyskały projekty o największym potencjale z szansą na szybką komercjalizację. Inwestycje w innowacyjną, opartą na wiedzy gospodarkę, wymagają ekosystemu stworzonego poprzez zaangażowanie wielu podmiotów. Należy podkreślić pozycję PZU jako najbardziej aktywnego, zaawansowanego technologicznie inwestora w tej szerokości geograficznej – podkreśla Paweł Surówka.

Strony twierdzą, że nowatorska formuła finansowania pozwoli innowacyjnym polskim projektom pokonać problem luki inwestycyjnej. – W polskich uczelniach, instytutach badawczych i naukowych kiełkuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Często jednak ich twórcy mają trudności z dotarciem do inwestorów i pozyskaniem finansowania na realizację projektu. Kierując do nich strumień funduszy, przy jednoczesnym wykorzystaniu know-how naszych partnerów, usuwamy kolejną barierę ograniczającą komercjalizację prac badawczo-rozwojowych – twierdzi Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora NCBiR.

Utworzenie Funduszu Funduszy jest jednym z narzędzi realizujących założenia rządowego „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" i wpisuje się w inicjatywę wspierania polskich startupów. – Chcemy, by Polska gospodarka była konkurencyjna, dlatego wzrost gospodarczy musimy opierać o zasoby polskiej nauki. Powstanie tego funduszu to milowy krok na tej drodze. Budujemy ekosystem przyjazny przedsiębiorcom, którzy komercjalizują wyniki badań naukowych. Przekujemy w ten sposób potencjał rodzimych innowatorów w sukces gospodarczy – komentuje Jarosław Gowin.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego