Jest bowiem haczyk. I to kosztowny. Cóż z tego, że propozycja doradcy zaczyna się od kwoty 100 tys. zł (dla takiej sumy nie ma bankowych promocji, które notabene w przypadku lokaty trzymiesięcznej nie przekraczają 4 proc.), skoro połowa przyniesionej kwoty zostanie uziemiona na minimum cztery lata?

Konstrukcja oferty Expandera jest bowiem następująca. Promocyjna oferta „Lokata 5 proc. z Multibonusem" składa się bowiem z dwóch produktów: trzymiesięcznej lokaty bankowej w Plus Banku oraz ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym Multibonus. Inwestowane środki dzielone są między te produkty pół na pół. Minimalny okres inwestowania w UFK Multibonus wynosi cztery lata, a wycofanie środków przed upływem tego okresu wiąże się z opłatą od 1 do 5 proc. wartości wpłaconego kapitału. W trakcie trwania umowy pobierane są opłaty za zarządzanie funduszem oraz za ryzyko ubezpieczeniowe wynoszące nie więcej niż 1,95 proc. wartości wpłaconego kapitału. Oczywiście fundusz może przynieść zysk pokrywający z nawiązką wszystkie opłaty i przekraczający zysk z lokaty bardzo długoterminowej. Kluczowe jest jednak słowo „może". Czy dla osoby, szukającej może niewysokiego, ale za to pewnego zysku z lokaty fundusz jest właściwym rozwiązaniem? Czy dla osoby poszukującej ponadprzeciętnych zysków i skłonnej do ryzyka lokata bankowa jest odpowiednim rozwiązaniem? Na takie pytanie oczywiście każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Oceniając samą lokatę, jest bardzo korzystna. Najwyższe oprocentowanie trzymiesięcznej lokaty dla kwoty od 50 tys. zł (połowa z minimum 100 tys. w Expanderze) to 3,25 proc. w Idea Banku. O tyle atrakcyjne, że można lokatę założyć przez internet bez konieczności posiadania konta w tym banku. Najlepiej natomiast skorzystać z oprocentowanej na 3,2 proc. Lokaty bezkarnej w BGŻ Optima. Bezkarnej – bo w przypadku wcześniejszego zerwania otrzymuje się odsetki od daty założenia do dnia przed datą zerwania. Niestety, trzeba też założyć konto.