- Wyzwań stojących przed polskim biznesem jest wiele, ale chyba możemy śmiało postawić tezę, że to kapitał funduszy private equity i venture capital są rozwiązaniem dla ciekawych projektów z obszaru nowych technologii – powiedziała prezes Executive Club, Beata Radomska. Cześć konferencyjną otworzył prof. Dariusz Rosati, który w swoim przemówieniu podjął temat wyzwań stojących przed Unią Europejską i strefą euro.
Plenarny panel dyskusyjny był poświęcony przedsiębiorcom, wyzwaniom i ryzykom związanym z ekspansją zagraniczną polskich spółek i możliwościom inwestycyjnym rodzimych firm. Prelegenci byli zgodni – wiedza na temat rynku lokalnego, znajomość kultury i przepisów to podstawa udanej inwestycji zagranicznej. Mimo że „Made in Poland" jest coraz bardziej rozpoznawalne, wciąż jeszcze musimy edukować obcy rynek, dlatego istotna jest odpowiednia komunikacja, ocena możliwości danej spółki za granicą i informacje biznesowe konieczne dla firm chcących rozwijać się za granicą.
Kolejna dyskusja skupiła się wokół nowej ekonomii, przykładów krajowych i międzynarodowych liderów nowych technologii z portfolio funduszy PE i najmocniejszych sektorów polskiego biznesu. Polska ma ogromny potencjał, szczególnie w kontekście spółek technologicznych. Polskie gry komputerowe i wykwalifikowana kadra programistów podbijają świat, dlatego kwestią czasu jest, byśmy stworzyli giganta na miarę Skype'a. Moderator debaty, Michał Popiołek (mBank) w podsumowaniu zaznaczył, że nowa ekonomia jest przedmiotem zainteresowania funduszy, a u jej podstaw leży nowe spojrzenie na modele biznesowe – dlatego w Polsce muszą zostać stworzone lepsze warunki dla takiego rozwoju.
Ostatni panel dyskusyjny dotyczył transakcji M&A, rynku fuzji i przejęć w Polsce oraz towarzyszących im stereotypów. Nie bójmy się przejęć – taki wniosek wybrzmiał podczas debaty. Tylko napływ świeżej krwi może zwiększyć innowacyjność; podstawą jest odpowiednia organizacja tego procesu i komunikacja.
Zwieńczeniem konferencji była gala „Diamentów Private Equity". Uroczystość otworzył Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich. Wśród laureatów znalazły się spółki giełdowe: Wirtualna Polska oraz Polski Bank Komórek Macierzystych.