Giełda Papierów Wartościowych wraz z Polskim Funduszem Rozwoju stworzą polską agencję ratingową dla firm średniej wielkości – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. – Nie chodzi o konkurowanie z wielką trójką (Moody's, S&P, Fitch – red.), ale o wypełnienie niszy dla mid-capów, których nie stać na te agencje – mówił Morawiecki.
Wzrost wysokiej jakości
O reaktywacji pomysłu agencji oceniającej sektor MŚP z udziałem PFR informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Jednak jak pisaliśmy, ten projekt może być zrealizowany w zupełnie nowym, szerszym modelu. – Kończymy prace nad strategią dla takiej agencji w oparciu o połączenie jej działania z obszarem szerszej oceny ryzyka w obrocie handlowym pomiędzy firmami – powiedział nam w poniedziałek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Rada Ministrów omawiała w poniedziałek założenia strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, czyli bardziej szczegółowo rozpisanego tzw. planu Morawieckiego. Na spotkaniu z dziennikarzami premier podkreślał, że prace są już dosyć zaawansowane, i przedstawił listę strategicznych projektów prorozwojowych wraz z harmonogramem ich realizacji.
Projekty te, zarówno inwestycyjne, jak i zmian prawno-organizacyjnych, mają przede wszystkim generować wzrost gospodarczy oparty na innowacjach, wzroście produktywności i podnoszeniu zasobów pracy. Morawiecki podkreślał też znaczenie budowy kapitału krajowego i oszczędności. Oszczędności mają być odbudowywane poprzez reformę III filaru systemu emerytalnego, a szczegóły tych zamierzeń mają być znane w przyszłym tygodniu.
Premier Morawiecki podkreślał też, że celem rządu jest przyciąganie inwestycji, które niosą ze sobą „wysokojakościowe miejsca pracy, badania i rozwój, przyciąganie patentów, własności intelektualnej". Chodzi zarówno o inwestycje krajowe, jak i zagraniczne. Dodał, że resort rozwoju ma obecnie „w obróbce" ok. 800 takich polskich projektów na łączną kwotę ok. 22 mld zł i ok. 40 inwestycji zagranicznych o wartości (razem z dużą inwestycją Mercedesa) ok. 10 mld zł. Wśród inwestycji, o które stara się Polska, wymienił m.in. przedsięwzięcie firmy Geberit (ok. 1 tys. miejsc pracy), Borges, z branży motoryzacyjnej (600 miejsc pracy), Azura Polska – branża lotnicza (ok. 250 miejsc pracy), 3M (500 miejsc pracy).