Pomimo niepewności na rynkach finansowych oraz kiepskiego nastawienia inwestorów do sektora bankowego UniCredit bardzo szybko, bo już po kilku godzinach, sprzedał cały wystawiony pakiet akcji Pekao, drugiego co do wielkości banku w Polsce. W przyspieszonej budowie księgi popytu pod młotek poszło 26,2 mln akcji Pekao (10 proc. całego kapitału). Sprzedany pakiet stanowi 20 proc. posiadanych wcześniej przez UniCredit walorów polskiego banku. Po transakcji udział włoskiej instytucji finansowej w polskim banku zmalał do 40,1 proc. (105,3 mln akcji) z poprzednio 50,1 proc. (131,5 mln akcji).
Akcje sprzedano po 126 zł za sztukę, co wycenia sprzedany pakiet na równe 3,3 mld zł. Cena zawiera dość niewielkie jak na tak dużą transakcję dyskonto w wysokości 6,4 proc. wobec kursu zamknięcia z wtorku, czyli jeszcze sprzed ogłoszenia informacji o rozpoczęciu oferty.
Walory Pekao kupili inwestorzy instytucjonalni (tylko do nich była skierowana ta prywatna oferta). Jednak nie ujawniono kto był kupcem i oficjalnie się tego nie dowiemy o ile kupujący nie przekroczy progu 5 proc. głosów w Pekao. Biorąc pod uwagę szybkość przeprowadzenia transakcji sprzedający prawdopodobnie miał dobrze rozpoznany potencjalnych kupujących. Czy udział w ofercie wzięła któraś z polskich instytucji (szczególnie państwowych)? Michał Krupiński, prezes PZU, powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że spółka będzie się przyglądać możliwości przejęcia Raiffeisen i Pekao. - Mamy stosowne analizy na okoliczność przejęć dodatkowych banków. PZU ma kapitał nadwyżkowy, który może być spożytkowany na przejęcia kolejnych banków - dodał. Przed transakcją 60 proc. aktywów sektora bankowego w Polsce kontrolowane było przez inwestorów zagranicznych.
UniCredit, mający jedne z najniższych w Europie wskaźników wypłacalności, potwierdził, że transakcja miała na celu wzmocnienie jego pozycji kapitałowej. Dzięki sprzedaży wskaźnik kapitału CET1 grupy UniCredit wzmocni się o 0,12 pkt proc. (na koniec marca wynosił 10,85 proc.).
Włoska grupa zmniejsza zaangażowanie w Pekao, ale zachowała kontrolny pakiet. UniCredit zgodził się na zawarcie 90-dniowego lock-upu (ograniczenia zbywalności) pozostałych akcji Pekao (to dość krótki okres, zwykle stosuje się 360-dniowe zapisy lub co najmniej 180).